Porady, Zdrowie i rozwój dziecka

Wybieramy pieluszkę idealną

Wybieramy pieluszkę idealną

Cieszycie się, że Wasze dziecko przyjdzie na świat, ale na myśl o pierwszej zmianie pieluszki ogarnia Was zniechęcenie, a może nawet strach? Spokojnie, po kilku dniach ta czynność stanie taką rutyną, że nawet przestaniecie zauważać, że ją wykonujecie! Jednak niebagatelną sprawą jest wybór odpowiedniej pieluszki, która ułatwi Wam zadanie, a jednocześnie będzie bezpieczna dla zdrowia Waszego dziecka. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy wyborze pieluszek już od pierwszych dni życia malucha.

Wybór odpowiedniego rodzaju pieluchy w pierwszej kolejności powinien się skupić wokół zagadnienia: jedno- czy wielorazowe? Jest to Twoja indywidualna decyzja, podyktowana tym, jaki styl życia prowadzisz, co uważasz za najlepsze dla Twojego dziecka i jakie są Twoje życiowe priorytety. Jednorazowe pieluszki mogą okazać się niezastąpione szczególnie w pierwszych tygodniach, gdy staracie się opanować wszystkie aspekty opieki nad nowym członkiem Waszej rodziny. Jednakże, jeśli macie rozwiniętą świadomość ekologiczną, na pewno zwrócicie uwagę, że jednorazowe produkty wytwarzają wiele odpadów, które zalegają w środowisku na całe stulecia. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele opcji – możecie zdecydować się na wygodne pieluchy wielorazowe lub ekologiczne jednorazowe, które zużywają nie zawierają chemicznych substancji i wybielaczy, a poza tym szybciej ulegają rozkładowi.

Niezależnie od tego, jakie pieluchy wybierzecie: jednorazowe czy też tekstylne, sprawdźcie, czy nadają się one dla noworodka. Powinny umożliwiać one odsłonięcie pępowiny Waszego dziecka, aby ułatwić jej gojenie. Pieluszki zaprojektowane dla noworodków mają specjalne wycięcie z góry, aby umożliwić dostęp powietrza do pępka dziecka – w ten sposób rana „oddycha” i goi się szybciej. Standardową pieluchę również można zaadaptować na potrzeby noworodka, wywijając górną połowę jej przedniej części. Pieluszki te powinno się używać przez kilka pierwszych tygodni.

Noworodek często je i równie często trzeba zmieniać mu pieluchę. Zwykle jest to konieczne co 1-3 godziny, dlatego powinniście się przygotować nawet na 12 zmian pieluchy w ciągu doby. Jeśli korzystacie z pieluch jednorazowych, warto nabyć te w większej paczce – z reguły duże opakowania są bardziej ekonomiczne. Warto zwrócić uwagę, że używając pieluszek jednorazowych, zużyjecie ich przez dwa lata aż ok.5300! Jeśli wybraliście te z materiału, ich ilość zależy od typu. Powinno Wam wystarczyć ok. 15-20 pieluch typu all-in-one albo 3-4 otulacze i ok.20 wkładów w pieluszkach dwuczęściowych – oczywiście przy założeniu, że będziecie je prać codziennie. Jeśli planujecie robić pranie co drugi dzień, zaopatrzcie się w podwójną ilość pieluch.

Pamiętajcie, że Wasze dziecko szybko się rośnie, dlatego nie warto przesadzać z zakupioną ilością pieluch w jednym rozmiarze. Dobrym rozwiązaniem są też pieluchy wielorazowe z regulowanym rozmiarem, które rosną wraz z dzieckiem.

Jednorazowe pieluchy mają wiele zalet – są bardzo wygodne, ponieważ po prostu wyrzucacie je po użyciu. Można je łatwo kupić w każdym supermarkecie, chyba że zdecydujecie się na bardziej niszową markę. Są lekkie i cienkie, zabranie kilku ze sobą, gdy opuszczacie z dzieckiem dom, nie stanowi żadnego problemu. Dobrze dopasowują się do ciała maluszka i są objętościowo mniejsze niż te z materiału. Największą zaletą pieluch jednorazowych jest ich chłonność – zawdzięczają ją one substancji zwaną poliakrylanem. Znajduje się on wewnątrz warstw pieluchy i może wchłonąć ciecz o masie kilkakrotnie przewyższającej jego własną wagę. Gdy poliakrylan staje się mokry, zamienia się w żel absorbujący wilgoć. Większość pieluszek jednorazowych nie ulega biodegradacji, ale za to nie jest konieczne zużywanie energii na ich wielokrotne pranie, jak to ma miejsce w przypadku pieluch materiałowych.
Do ich wad należy fakt, że przez kilkaset lat zalegają w środowisku naturalnym, zawierają substancje chemiczne – wspomniany wyżej poliakrylan sodu czy substancje bielące. Wszystkie te chemikalia mają kontakt ze skórą dziecka. Uważa się, że ten typ pieluch jest bardzo wygodny dla malucha, dlatego też trudno przekonać go do nauki korzystania z nocniczka i ma to miejsce z reguły później niż w przypadku pieluch z materiału.

Defektów tych częściowo pozbawione są jednorazowe pieluszki ekologiczne. Większość z nich nadaje się do recyklingu i szybciej ulega biodegradacji, przynajmniej częściowej. Jest też pozbawiona chemicznych komponentów – poliakrylan zastępuje pozyskiwana z drzew celuloza, a do bielenia stosuje się aktywny tlen zamiast chloru. Możecie także wybrać ekologiczne akcesoria do pieluch – chusteczki nawilżane, waciki czy kosmetyki. Sprawią one, że pielęgnacja Waszego dziecka stanie się bardziej przyjazna jego delikatnej skórze, a także środowisku naturalnemu, ale także droższa.

Pieluszki z materiałów oznaczają jednorazowo większy wydatek na kilkanaście niezbędnych zestawów, choć w dłuższym przedziale czasowym koszt ten wraca się, a nawet okazuje się, że wydaliście mniej, niż na pieluszki jednorazowe. Musicie natomiast brać pod uwagę konieczność częstego ich prania, co oznacza czasowe zaangażowanie oraz większe zużycie wody i energii. Trzeba jednak przyznać, że obecnie używanie i utrzymywanie w czystości pieluch tekstylnych jest o wiele łatwiejsze, niż w czasach, kiedy jedyną opcją była popularna tetra, pozbawiona zapięć i podtrzymywana śpioszkami.

Przy wyborze pieluch trzeba uwzględnić trzy czynniki – ich dopasowanie, rozmiar i koszt. Dopasowanie to dobrze zaprojektowane rzepy, które można rozpinać i zapinać nawet kilka razy oraz elastyczne wykończenie pasa i otworów na nogi. Być może będziecie musieli przetestować kilka marek, zanim przekonacie się, jak najlepiej odpowiadają Wam i dziecku. Rozmiar pieluchy określony jest na opakowaniu i dopasowany najczęściej do wagi dziecka. Pieluszki też można dobrać w zależności od etapu rozwoju ruchowego, na jakim znajduje się dziecko – noworodek, starsze dziecko, maluch raczkujący i biegający oraz pieluchomajtki, łatwo do ściągnięcia, które sprawdzą się na etapie treningu nocniczkowego. Jeśli chodzi o cenę, to najtańsze są przeważnie marki własne dyskontów, potem popularne pieluszki od uznanych producentów, a na końcu – mniej znane szerszemu gronu konsumentów produkty ekologiczne, hipoalergiczne, charakteryzujące się wysoką jakością, które także są mniej dostępne. Najczęściej można je kupić w dobrych sklepach internetowych. Dokonując wyboru, należy dokonać kompromisu między naszymi oczekiwaniami odnośnie produktu a zasobnością kieszeni. Ponieważ dziecko spędza w pieluszce prawie 24 godziny na dobę, warto je wybierać w myśl zasady „najlepsze, na jakie nas stać”.

Niezależnie od wyboru pieluszki, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które ułatwią Wam przewijanie dziecka i sprawią, że osiągniecie mistrzostwo w tej kategorii rodzicielskich umiejętności.

Pieluszki to właściwie nie wszystko – oprócz nich trzeba wybrać jeszcze przewijak albo wygospodarować miejsce, gdzie będziecie przebierać dziecko. Najlepiej mieć stałą, wyznaczoną do tego przestrzeń – w ten sposób nie będziecie musieli przenosić się co chwila ze wszystkimi akcesoriami. Jeśli zdecydujecie się na przewijak, powinien być on dobrej jakości, ponieważ będzie Wam służyć przez cały okres „pieluszkowy”. Obecnie są dostępne różne rodzaje wyścielanych przewijaków ze stojącymi boczkami, które zabezpieczają dziecko przed sturlaniem się z niego. Niezależnie, na jaki przewijak się zdecydujemy, i tak nie powinno się zostawiać dziecka na nim samego ani na moment. Na pewno natomiast będzie Wam potrzebna mata, którą możecie używać w domu lub zwinąć do torby i zabrać ze sobą, gdy wychodzicie gdzieś z maluchem. Oprócz tego niezbędne będą Wam akcesoria takie, jak:

  • Waciki lub chusteczki nawilżane do oczyszczania skóry dziecka
  • Worki na zużyte pieluchy – często pomagają one zneutralizować nieprzyjemne zapachy.
  • Krem ochronny, który trzyma wilgoć z daleka od skóry i pomaga zapobiegać podrażnieniom.
  • Pojemna torba, którą będziecie zabierać na spacerki i w podróż – może to być zwyczajna duża torba lub specjalna, z przegródkami, które pomogą Wam zorganizować zawartość.

Pieluszkę należy zmieniać tak często, jak to konieczne – przed lub po karmieniu oraz po każdej defekacji. Jeśli wybraliście pieluszki jednorazowe, faktycznie są one tak chłonne, że dziecko może nie odczuwać wilgoci, a Ty zorientujesz się, że są przemoczone dopiero, gdy dojdzie do przecieku. Wilgotność pieluchy można sprawdzić po prostu czystym palcem. Również jej ciężar może sugerować, że już czas na zmianę.

Zmiana pieluchy to umiejętność, którą każdy świeżo upieczony rodzic jest w stanie opanować w błyskawicznym tempie. Przede wszystkim postarajcie się, żeby wszystkie akcesoria mieć w zasięgu ręki – nie możecie ani na moment spuścić dziecka z oczu, więc cały czas starajcie się je kontrolować jedną ręką. Technika wymiany pieluchy zależy od jej rodzaju – warto skorzystać z filmików instruktażowych, które można znaleźć w internecie lub poprosić kogoś z doświadczeniem (np. położną), żeby Wam pokazał, jak to robić.

Ostatecznie, każda zmiana pieluchy może stać się radosnym wydarzeniem – warto zmienić ją w spontaniczną zabawę. Łaskotanie stópek i brzuszka, przyjazne zagadywanie, śmieszne miny, wręczenie dziecku zajmującej zabawki na czas przewijania – to wszystko może sprawić, że prozaiczna czynność stanie się dla Was i dla maluch radosnym rytuałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *