Karmienie dziecka, Porady

Przygotowywanie mleka modyfikowanego dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Przygotowywanie mleka modyfikowanego dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Przygotowanie mleka modyfikowanego ma podobnie do większości produktów tzw. instrukcję obsługi. Są to zalecenia, zgodnie z którymi należy mleko przygotowywać. Jest to ważne zarówno dla prawidłowego rozwoju, jak i bezpieczeństwa karmionego takim mlekiem dziecka, ale równie ważny jest prawidłowy dobór tego rodzaju produktu. Poniżej aspekty prawidłowego i roztropnego stosowania mleka modyfikowanego w żywieniu dzieci.

Mleko modyfikowane – wartość odżywcza

Jak przygotowywać mleko modyfikowane dla dziecka? Sposób przygotowywania posiłków ma znaczenie i zasada ta dotyczy zarówno maluchów, jak i ludzi dorosłych. Wystarczy wspomnieć o fakcie, że osoby odchudzające się powinny spożywać np. niskokaloryczną surową marchew, a nie wysokokaloryczną rozgotowaną. Dotyczy to również mleka modyfikowanego, a na każdym opakowaniu takiego mleka znajduje się sposób, w jaki należy je przygotować. Jest to więc o tyle istotna informacja i której należy bezwzględnie przestrzegać, że tylko mleko przygotowane zgodnie z zaleceniami dostarczy dziecku odpowiednią ilość kalorii oraz pożądaną ilość składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Zatem nie ma mowy o przygotowywaniu mleka modyfikowanego na wyczucie.W takich sytuacjach może się bowiem okazać np. zbyt wodniste i nie dostarczymy dziecku niezbędnych ilości białek, tłuszczów i witamin oraz makro i mikroelementów, których dziecku potrzeba. Malec będzie w tym wypadku głodny. Może się również okazać zbyt gęste i oprócz nadmiaru kalorii, okaże się zbyt ciężkie do strawienia przez młodziutki organizm. Tutaj maluch będzie więc przejedzony i zarówno w tym, jak i w pierwszym wypadku nie będzie to dla młodego organizmu korzystne.

Do mleka dołączona jest zawsze miarka i nie jest tam przypadkowo, ale po to, by z niej korzystać. Jej objętość oznacza dokładną porcję proszku, które razem z dokładnie wskazaną ilością wody stworzą konsystencję i zawartość mleka najbardziej odpowiadającą potrzebom dziecka na danym etapie jego rozwoju. Przygotowanie mleka modyfikowanego zgodnie z instrukcją to odpowiedni sposób żywienia dziecka.

Pozostałe ważne aspekty żywienia dzieci mlekiem

Przy żywieniu dziecka mlekiem modyfikowanym podstawą jest jego przygotowanie zgodnie z instrukcją, jednak to nie oznacza wszystkiego, na co rodzice, powinni zwracać uwagę.

Wysoka higiena

Każdorazowe przygotowywanie porcji mleka musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami higieny. Trzeba zawsze myć ręce, a butelkę smoczek oraz miarkę do odmierzania proszku wyparzać należy we wrzątku albo w przystosowanym do tego sterylizatorze. Może się to wydawać przesadne, ale szkodliwe bakterie nie są pożądane dla nikogo, a tym bardziej dla delikatnego organizmu dziecka.

Pod względem higienicznym ważne jest również dbanie o pierwsze wyrzynające się ząbki dziecka. W chwili, kiedy maluch zaśnie podczas karmienia i jest już najedzony albo przed snem, nie wolno zostawiać w jego buzi smoczka z resztą mleka. Jeżeli odrobiny nie doje, to nic strasznego.

Odpowiednia temperatura

Nasze babcie i mamy sprawdzały temperaturę mleka dla dziecka, upuszczając kilka kropel na nadgarstek i nadal jest to sposób dobry. Nie znaczy to jednak, że mleko modyfikowane przygotowujemy na wrzątku, a następnie studzimy i jest to wszystko, co przy mleku jest z temperaturą związane.

Zanim dodamy odpowiednią ilość proszku do wody, musi ona osiągnąć odpowiednią (podaną na opakowaniu) temperaturę, gdyż tylko wówczas po energicznym wymieszaniu mleko osiągnie odpowiednią konsystencję i wartość odżywczą. Proszek nie rozpuści się w wodzie zbyt chłodnej i mogą powstać w mleku grudki, które po pierwsze są trudne i niebezpieczne do przełykania, po drugie mogą nawet uniemożliwić karmienie. Z kolei w wodzie zbyt gorącej mleko utraci swoje cenne właściwości odżywcze. Nie wolno gotować mleka modyfikowanego ani podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Woda wysokiej jakości

Czystość wody dostarczanej przez wodociągi może pozostawiać wiele do życzenia. Już nie tylko chodzi o jej kolor, ale również o smak oraz niedostateczne oczyszczenie z różnorakich mikrobów. W tym wypadku lepiej nie ryzykować i albo wykorzystywać do przygotowania mleka wodę poprzez dzbanek filtrujący albo używać nisko zmineralizowaną wodę butelkowaną, która będzie dla dziecka bezpieczna.

Stop przygotowanemu mleku na zapas

Czasami rodzice (mamy) pytają, ile może stać mleko modyfikowane. Otóż nie może wcale. Mleko modyfikowane starajmy się przygotowywać na chwilę przed spożyciem, a jego zużycie musi nastąpić w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Niedojedzone mleko należy wylewać, gdyż na takich resztkach, szczególnie na smoczku po kontakcie ze śliną dziecka szybko mogą się rozwinąć bakterie.

Przechowywanie mleka modyfikowanego (w proszku)

Należy przestrzegać instrukcji producenta i dotyczy to zarówno sposobu przygotowania, jak i odpowiedniego przechowywania produktu. Warto w związku z tym zachowywać oryginalne opakowanie, gdyż zawsze można sobie instrukcję odczytać dla przypomnienia.

Mleko przechowujemy w oryginalnej torebce bez przesypywania do innego pojemnika, a po każdym nabraniu miarki mleka, trzeba szczelnie zamknąć foliową torebkę z proszkiem. Pomimo tego starać się należy zużyć zawartość opakowania w ciągu jednego miesiąca i nie wolno mleka modyfikowanego przechowywać w lodówce. Temperaturą optymalną dla takiego mleka jest temperatura pokojowa nieprzekraczająca 25 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Z każdą kolejną porcja przygotowanego mleka przyzwyczajenie pozwoli na bezproblemowe jego przygotowywanie. Warto jednak pamiętać, że rutyna sprzyja zaniedbaniom drobiazgów, które w sytuacji przyzwyczajenia się do nich mogą sprzyjać nagminnemu popełnianiu błędów. Dlatego dobrze jest czasami sięgnąć do instrukcji i sprawdzić, czy wszystko robimy zgodnie z zaleceniami.

 

Zobacz także:

Jak zatrzymać laktację? Domowymi sposobami czy farmakologicznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *