Karmienie dziecka, Pomocne wskazówki

Jak zatrzymać laktację? Domowymi sposobami czy farmakologicznie?

Jak zatrzymać laktację? Domowymi sposobami czy farmakologicznie?

Jak zatrzymać laktacjęJaki sposób wybrać naturalny czy farmakologicznyKiedy jest ten właściwy moment dla odstawienia dziecka od piersi i na zatrzymanie laktacji? Wbrew pozorom, zatrzymanie laktacji wcale nie musi być proste. Wiele zależy tu od samego podejścia matki. To ona musi być głęboko przeświadczona o tym, że zbliża się właściwy czas do tego, by odstawić już dziecko od piersi, czyli zastopować laktacje. Sam proces w końcu nastąpić musi i nie ma od tego odstępstw.

Mleko mamy w pierwszych miesiącach życia jest zdecydowanie najlepszym darem, jaki możesz podarować swojemu dziecku. Jednakże i ta wspólna przygoda przecież się kiedyś musi się skończyć. Decyzja, kiedy zakończyć karmienie piersią należy do Ciebie, w tym, kiedy i na jakich warunkach. Pamiętaj o tym, że proces odstawienia dziecka od piersi powinien być przemyślany i systematyczny, a nie z dnia na dzień, co spowodować może spory stres u dziecka, a w konsekwencji w ogóle nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Co to jest laktacja?

Laktacja jest jednym z naturalnych, fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie kobiety. Prowadzi do wydzielania mleka, dzięki któremu można karmić swojego noworodka i niemowlaka. Proces laktacji może trwać kilka tygodni, a nawet lat. Ogromny wpływ na produkcję mleka mają hormony wysyłane z przedniego płata przysadki mózgowej, a wśród nich prolaktyny. Prolaktyna jest wytwarzana podczas ssania piersi. Im częściej przystawiasz dziecko, tym więcej hormonu wysyła Twoja przysadka. W ten sposób stymulowany organizm matki dostosowuje się do potrzeb żywieniowych dziecka. Za wypływ mleka z piersi odpowiada natomiast inny hormon oksytocyna, która uwalniana jest po podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych, a co za tym idzie, wypompowuje ona pokarm z pęcherzyków mlecznych do przewodów mlecznych. Oksytocyna odpowiada również za dobre samopoczucie mamy i szybsze obkurczanie się macicy po porodzie.

Niestety wrogami laktacji są zmęczenie, stres, niepewność, lęk i ból. To one hamują produkcję oksytocyny i blokują wypływ pokarmu. Laktacja może mieć różne oblicza, a kryzys laktacji może przydarzyć się każdej mamie, w takim momencie najważniejsze jest wsparcie najbliższych oraz specjalistów, w tym specjalistów od laktacji oraz pediatry prowadzącego dziecko.

 

Czym jest nawał pokarmu?

Nawał pokarmu zwany jest również nawałem mlecznym. To nieodzowny element laktacji. Występuje pomiędzy 3 a 6 dniem po porodzie naturalnym, w przypadku cesarki dopiero w 6 dobie. Wtedy też dochodzi do gwałtownej nadprodukcji mleka u matki oraz samoistnego wypływu mleka. W tym czasie piersi są powiększone, ciężkie, napięte, cieplejsze niż zwykle, wręcz przepełnione. Dla zachowania higieny oraz ochrony przed poplamieniem odzieży w trakcie laktacji a szczególnie nawału pokarmu warto stosować wkładki laktacyjne, skutecznie wchłaniające nadmiar mleka.

W trakcie nawału pokarmu pojawiają się niedogodności zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama boryka się z gorszym samopoczuciem, a dziecko ma trudności z uchwyceniem brodawki, zbyt intensywnym wypływem mleka z piersi, istnieje również możliwość zakrztuszenia się przez dziecko nadmiarem pokarmu.

Nadmierna laktacja szybko ulega unormowaniu już około 2 tygodnia od narodzin.

 • NESTLE NanCare Lacto+ kapsułki dla mam 28 kapsułek
  NESTLE NanCare Lacto+ kapsułki dla mam 28 kapsułek
  59,39 
 • WELEDA Organiczna herbatka dla mam karmiących piersią
  WELEDA Organiczna herbatka dla mam karmiących piersią
  26,19 
 • AKUKU Wkładki laktacyjne 60 szt.
  AKUKU Wkładki laktacyjne 60 szt.
  12,49 
 • LOVI Wkładki laktacyjne biale. 40 szt.
  LOVI Wkładki laktacyjne biale. 40 szt.
  21,92 
 • LOVI Silikonowe osłonki piersi 2szt. M/L
  LOVI Silikonowe osłonki piersi 2szt. M/L
  21,48 

Karmienie piersią

W produkcji mleka ważny udział ma dieta mamy karmiącej. Ilość kalorii powinna być w przedziale od 2500 do 2800. Na talerzu muszą pojawić się owoce, warzywa i mięso. Istotne jest też niezapominanie o płynach, a w szczególności o wodzie.

Karmiąc piersią, zapewniasz dziecku całą gamę składników odżywczych, a przy tym również przeciwciała oraz substancje cenne dla rozwijającego się układu immunologicznego dziecka.

Podczas karmienia tworzy się też niesamowita więź między matką i dzieckiem.

Karmienie piersią a zastój pokarmu

W procesie karmienia piersią każda mama może natrafić na problemy i niedogodności, w tym takie jak bolesność, zastój pokarmu czy zapalenie piersi.

Zastój pokarmu to zablokowanie przewodów mlecznych. Dochodzi do niego najczęściej podczas nawału mlecznego, czyli nadprodukcji mleka w pierwszych dobach po porodzie. Może spowodować pogorszenie samopoczucia u mamy oraz wysoką temperaturę, a także utrudniać nakarmienie noworodka. W drenażu kanalików mlekowych gruczołu piersiowego pomocne będą ciepłe okłady, ciepły prysznic oraz odciąganie pokarmu laktatorem aż do uczucia ulgi. Natomiast po karmieniu dziecka zastosować warto chłodny okład lub okład z liści kapusty, które zmniejszą produkcję pokarmu oraz obkurczą kanaliki mleczne.

W przypadku zastoju pokarmu unikaj masowania lub ugniatania piersi, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia obrzmiałych kanalików mlecznych. W przypadku nasilających się dolegliwości skontaktuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Długotrwały i nieleczony zastój pokarmu może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia piersi.

Karmienie piersią a zapalenie piersi

Zapalenie piersi jest efektem niedrożności, nieodpowiedniego postępowania podczas zastoju pokarmu, w tym zbyt mocnego masażu i uciskania piersi, zbyt dużych przerw między karmieniami, nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi i pozycji karmienia.

Podczas zapalenia pojawia się obrzęk, zaczerwienienie piersi, pierś staje się twardsza i cieplejsza, zwiększa się jej bolesność. Wspomniane objawy są miejscowe, a z czasem zaczynają obejmować całą pierś. Kolejno pojawia się osłabienia, wysoka gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle głowy i bóle mięśniowe. Często zapalenie piersi jest mylone z grypą, co spowodowane jest podobną charakterystyką objawów.

Aby zniwelować zapalenie piersi, najlepiej karmić dziecko jak najczęściej piersią, w której jest obrzęk, a najlepiej w pozycji „spod pachy”. Po karmieniu warto stosować zimne okłady, a w razie potrzeby i po konsultacji z lekarzem zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tym czasie istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. W nielicznych przypadkach lekarz może zalecić podanie antybiotyku, który nie oznacza od razu przerwania karmienia piersią.

Jak długo karmić piersią

Jak długo karmić piersią? Oto jest pytanie, które zadaje sobie wcześniej czy później każda karmiąca piersią mama. Wedle najnowszych zaleceń  opracowanych przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci) podkreśla się konieczność wyłącznego karmienia mlekiem matki do 6 miesiąca życia dziecka, bez dopajania i wprowadzania stałych pokarmów. Co tyczy się zaś kwestii, jak długo karmić piersią wszystkie organizacje sugerują, aby poświęcić się temu przez tak długi okres, jaki jest potrzebny mamie i dziecku.

Zatem decyzja o tym, jak długo karmić piersią powinna być indywidualna. Odstawianie dziecka może być spowodowane przez różne czynniki: wiek dziecka i umiejętność spożywania już innych pokarmów z kubeczka lub miseczki czy też powrotem mamy do pracy. Ważne oby odstawienie dziecka od piersi przebiegało systematycznie przez jakiś czas, a nie z dnia na dzień. Poza tym odstawienie to też przemyślane zatrzymanie laktacji.

Jak odstawić dziecko od piersi

Zalety karmienia piersią są nieocenione, ale często na jakimś etapie karmienia naturalnego pojawia się myśl: „Nie chcę karmić piersią, jak zatrzymać laktację?”. W takiej sytuacji warto dobrze się do tego przygotować.

Odstawienie dziecka od piersi jest procesem złożonym, trudnym i czasochłonnym.

Chęć zatrzymanie laktacji spowodowana jest najczęściej chorobą mamy lub dziecka i ich leczeniem, kolką, alergiami i zmianami skórnymi u dziecka, kolejną ciążą lub po prostu powrotem mamy do pracy. Bez względu, jaki jest Twój powód takiej decyzji, warto zapoznać się ze sposobami, jakie pomogą Ci zatrzymać laktację.

W zatrzymaniu laktacji można stosować jedną z dwóch metod: naturalną lub farmakologiczną. Metody te różnią się od siebie diametralnie. Co warto o nich wiedzieć?

Jak zatrzymać laktację naturalne?

Sam proces zatrzymania laktacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Naturalne zatrzymanie laktacji jest najpowszechniejsze i najpopularniejsze. Proces zachodzi stopniowo, krok po kroku. Produkcja mleka stale się zmniejsza, dzięki czemu rodzic oraz maluch mają szansę na adaptowanie się do nowej sytuacji.

Jak sobie pomóc, by właśnie w ten sposób rozpocząć kwestie odchodzenia od karmienia piersią? Jak naturalne zahamować laktacje? Możemy powiedzieć, że są trzy pewne rozwiązania. Pierwszym z nich jest sukcesywne – aczkolwiek nierewolucyjne – zwiększanie odstępów pomiędzy karmieniami. Po drugie skraca się czas przystawiania maluszka do samej piersi. No i oczywiście, po trzecie, część posiłków jest zastępowanych innym już pokarmem.

Jak zatrzymać laktację domowymi sposobami?

Opisywany przez nas mechanizm bazuje bądź co bądź na częstotliwości karmienia, powiązanej z pobudzaniem brodawki przez ssanie. Im zatem rzadziej będziemy ją podawać dziecku, tym prędzej ilość pokarmu się zmniejszy. W tym przypadku wskażemy także na wsparcie poprzez domowe metody, znane jeszcze z poprzednich pokoleń. Pomocne okaże się bowiem picie naparu z mięty, a także z szałwii.

W rozwiązaniu naturalnym chodzi przede wszystkim o systematyczne i stałe działania w celu zmniejszenia i wykluczenia karmienia w ten sposób. Odstawienie malca z dnia na dzień nie wchodzi w grę, aczkolwiek wiemy, że i taki pomysł ma wielu swoich zwolenników. Trzeba tu przecież pamiętać, że sam proces, to nie tylko podawanie pokarmu, ale też cały rytuał, który daje naszemu dziecku poczucie miłości i bliskości, a tym samym również bezpieczeństwo.

Zatrzymanie laktacji — świadoma decyzja obojga rodziców

Obfitość laktacji u kobiety, działanie przysadki mózgowej oraz wielkość gruczołów, mają bardzo duże znaczenie w procesie wygaszenia laktacji. Stąd też istotny jest plan i jego konsekwentna realizacja. Musimy jednak wiedzieć, że to dopiero połowa drogi. Wielu ekspertów podkreśla bowiem, że najważniejsze jest tu podejście rodzica do tematu i jego własne przekonanie o tym, kiedy powinno się ten proces zakończyć.

Może się okazać tak, że myśli o maluchu nadal będą skoncentrowane wokół karmienia, przez co i sam pokarm będzie się stale pojawiał. Trzeba tu całkowicie wyłączyć poczucie winy i skupić się na słuszności decyzji. Wówczas uda się ten etap życia zakończyć z uśmiechem na ustach. Pamiętajcie wszak, że przy odstawianiu karmienia, może pojawić się ból piersi. Gdy te są nabrzmiałe, warto odprowadzać mimo wszystko pokarm (ręcznie lub laktatorem). W przeciwnym przypadku może dojść do zapalenia piersi.

Zatrzymanie laktacji — sposoby farmakologiczne

Błyskawiczne zakończenie laktacji nigdy nie jest dobre. Mamy tu na myśli zarówno stronę mamy, jak i samego dziecka. Zdajemy sobie jednak sprawę, że istnieją przypadki, w których proces ten musi się odbyć natychmiastowo – nie ma innego wyjścia.

Jak zatrzymać laktacje farmakologicznie? W takiej sytuacji z pomocą przyjdą produkty farmaceutyczne, leki. Pamiętajcie jednak, by te działania podejmować wyłącznie po odpowiednich konsultacjach z lekarzem. To zresztą on przepisuje konkretne produkty, po które należy sięgnąć.

Wydzielanie prolaktyny sprawie, że mleko jest produkowane w piersiach, dlatego zmniejszenie laktacji farmakologiczne polega na hamowaniu wydzielania wspomnianego hormonu. Wszystkie leki tego typu przyjmuje się podczas posiłków.

Jeśli już jako rodzic się na nie zdecydujesz, konieczne jest natychmiastowe odstawienie dziecka od karmienia. Z tym działaniem nie można w żadnym przypadku zwlekać, ponieważ karmienie w czasie kuracji może prowadzić do przykrych efektów ubocznych. Mamy tu na myśli zawroty głowy, fatalne samopoczucie oraz całkowite zaburzenie cyklu menstruacyjnego.

Zatrzymanie laktacji a inne sposoby odżywiania dziecka

Wdrążając w życie proces zatrzymania laktacji rodzice muszą mieć świadomość, że coś musi zastąpić pokarm naturalny. Natomiast podanie innych pokarmów uzależnione jest od wieku dziecka oraz jego indywidualnych umiejętności do spożywania innych posiłków.

Odstawienie od karmienia piersią dziecka powyżej 6 miesiąca życia obliguje do podania mleka modyfikowanego oraz stopniowego wprowadzania zgodnie ze Schematem Żywienia coraz to nowszych, zróżnicowanych konsystencją i smakiem pokarmów.

Mleko modyfikowane, które będzie piło z butelki Twoje dziecko, powinno być dobrane do jego wieku i najlepiej, żeby powstało z wysokiej jakości mleka Bio, pochodzącego od sprawdzonego źródło. Tylko takie mleka da Ci pewność, że Twoje dziecko będzie otrzymywać pełnowartościowy oraz wspierający prawidłowy rozwój i wzrost pokarm.

Po jakimś czasie również w jadłospisie dziecka przyjdzie czas na jajko. Ten element diety jest źródłem białka, witamin A, B, D i E oraz cennych minerałów, w tym magnezu, potasu, fosforu, wapnia, żelaza, chloru, miedzi i cynku. Ponadto ukryte są w nim antyoksydanty, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie jak omega-3. Przy wprowadzaniu go do diety dziecka trzeba wiedzieć, że białko może być jednym z groźnych alergenów.

Urozmaicając dietę dziecka, nie zapomnij o owocach, warzywach i różnych typach mięsa.

Jeśli już w Twojej głowie pojawił się temat odstawienia dziecka, to informacje zawarte w naszym artykule rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości jak w zgodzie z sobą i zdrowiem dziecka przeprowadzić proces zatrzymania laktacji. Obecne rozwiązania dają Ci dwie możliwości zakończenia laktacji tę naturalną lub farmakologiczną, tylko od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz. 

 • SMILK Max Mleko następne 3, 900g
  SMILK Max Mleko następne 3, 900g
  68,00 
 • Produkt w promocji
  BEBILON 3 Advance Pronutra, 1000g
  BEBILON 3 Advance Pronutra, 1000g
  72,27 

  Poprzednia najniższa cena: 67,99 .

 • NAN Optipro 4 karton. 2x325g
  NAN Optipro 4 karton. 2x325g
  52,49 
 • NAN Optipro 3 karton. 2x325g
  NAN Optipro 3 karton. 2x325g
  52,49 
 • MAMI LAC mleko modyfikowane następne 3 ExtraCare
  MAMI LAC mleko modyfikowane następne 3 ExtraCare
  28,49 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *