Karmienie dziecka, Porady, Zdrowie i uroda mamy

Jak rozwiązać problem bólu piersi podczas nawału laktacyjnego?

Jak rozwiązać problem bólu piersi podczas nawału laktacyjnego?

Nawał laktacyjny, to popularny problem u młodych mam, który powoduje ból piersi i ich obrzęk. Dziecko może czuć się rozdrażnione, smutne, a nawet przestać chcieć pobierać pokarm.

Nawał laktacyjny – z czym się wiąże?

Nawał laktacyjny, to naturalne zjawisko w życiu młodej mamy, który pojawia się zazwyczaj 2-5 dnia po porodzie. Charakteryzuje się tym, że gruczoły mlekowe pod wpływem hormonów produkują zbyt wielką ilość pokarmu dla maluszka. Piersi robią się nabrzmiałe i bardziej wrażliwe na ból, przez co młoda mama może zacząć się niepokoić. W trakcie nawału laktacyjnego mleko może wypływać z piersi zarówno w trakcie, jak i pomiędzy karmieniami. Wiele mam jako ostateczny środek wybiera odciągnięcie zbyt wielkiej ilości mleka laktatorem.

 

Jak umożliwić karmienie dziecka bez bólu piersi?

Nawał laktacyjny pomimo, że jest fizjologicznym etapem, często powoduje ból piersi u wielu mam. Podczas podawania pokarmu pierś staje się twarda, co może prowadzić do tego, że maluch z trudnością będzie chwytał brodawkę. Do tego dochodzić mogą problemy dziecka z krztuszeniem się. Konsekwencją może być niechęć noworodka do pobierania mleka z piersi.

 

Jak mogę złagodzić ból piersi lub sutków?

Podczas karmienia

  • Pielęgnuj najpierw po stronie mniej podrażnionej i zmieniaj pozycje karmienia piersią.
  • Upewnij się, że dziecko prawidłowo przystawia się do piersi. Jeśli karmienie piersią jest zbyt bolesne, wygodniejsze może być opróżnienie piersi poprzez odciąganie pokarmu.
  • Jeśli masz obolałe brodawki, zapytaj konsultanta laktacyjnego lub swojego lekarza, czy osłona brodawki to dobry pomysł. Podczas karmienia osłonki na brodawki nasuwają się na otoczkę i brodawkę, aby chronić bolące lub popękane brodawki. Powinny być używane tylko wtedy, gdy zaleci to Twój lekarz lub konsultant, ponieważ mogą czasami wpływać na laktację.
  • Delikatnie przerwij ssanie podczas wyjmowania dziecka z piersi. Wsuń palec w bok ust dziecka, między dziąsła, a następnie obróć palec o ćwierć obrotu, aby to zrobić.
  • Pod koniec karmienia wmasuj trochę mleka w sutki, a następnie pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Między karmieniami

  • Delikatnie masuj bolące miejsce przed karmieniem.
  • Używaj mokrego lub suchego ciepła na piersi (ciepły prysznic, bidon, podkładka grzewcza lub ciepła myjka) tuż przed karmieniem. Ale jeśli masz infekcję drożdżową w piersi, musisz zadbać o to, aby sutki były suche, ponieważ drożdże rozwijają się dzięki wilgoci. Dużo odpoczynku i płynów.
  • Po karmieniu nałóż okłady z lodu lub chłodne okłady na nabrzmiałe piersi.
  • Upewnij się, że miejsce, w którym karmisz dziecko, jest wygodne. Usiądź w szybowcu lub wygodnym krześle z podłokietnikami. Podnóżki i poduszki mogą zapewnić dodatkowe wsparcie. Niektóre kobiety lubią owinięte poduszki do karmienia lub poduszki na plecy „męża” z ramionami po obu stronach do karmienia w łóżku.

Jeśli karmienie piersią jest dla Ciebie bolesne lub nieprzyjemne, skontaktuj się z lekarzem lub konsultantem laktacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *