Porady, Karmienie dziecka

Przechowywanie mleka modyfikowanego dla dzieci. Co rodzice powinni wiedzieć o tym zagadnieniu?

Przechowywanie mleka modyfikowanego dla dzieci. Co rodzice powinni wiedzieć o tym zagadnieniu?

Do tej porady zainspirowała nas rozmowa z naszymi Klientami. Sprawa dotyczyła tematu pozornie niezwiązanego z przechowywaniem mleka modyfikowanego – wysyłki produktów.

Jeden z naszych Klientów zapytał, dlaczego nie prowadzimy wysyłki mleka poprzez sieć paczkomatów, skoro inne firmy to robią, wskazując, że jest to bardziej atrakcyjne cenowo dla Klientów. Oczywiście mogliśmy podpisać umowę z firmą InPost i zaoferować wysyłkę do paczkomatów. Jednak po zapytaniu firmy InPost, czy jest w stanie zagwarantować temperaturę graniczną dla produktów spożywczych dla dzieci, otrzymaliśmy odpowiedź, że nie. Firma nie była również w stanie odpowiedzieć, jaką temperaturę maksymalną są w stanie zagwarantować.  Trzeba natomiast przyznać, że firma InPost uczciwie informuje (§ 2 ust.4 Regulaminu), że temperatura wewnątrz paczkomatu jest równa temperaturze otoczenia, a w okresie nasłonecznienia może ją przekroczyć.  Do zadania tego pytania operatorowi skłoniła nas krótka wizyta przy jednym z paczkomatów, którego szafki stoją bezpośrednio na słońcu. Wykonaliśmy także test z przesyłką, która leżała kilka godzin w szafce bez wymiany powietrza czyli możliwości schłodzenia.

Przekonaliśmy się o tym, że wysyłanie produktów żywnościowych w ten sposób jest po prostu niedopuszczalne. Szafka stojąca na pełnym słońcu to po prostu mały piekarnik, zatem o utrzymaniu temperatury granicznej podanej przez producenta nie może być mowy. Przypomnijmy, że dla większości produktów wynosi ona od 10 do 25ºC. (np. Bebilon firmy Nutricia). Część producentów określa warunki przechowywania jako „w suchym i chłodnym miejscu” (Humana, Nestle).

Uważamy, że naszym obowiązkiem jest dbanie o to, aby produkty – szczególnie żywnościowe – trafiały do naszych Klientów w odpowiednich warunkach, czyli takich, jakie określił producent. Dlatego uważamy paczkomaty za interesującą opcję dostawy, ale na pewno nie dla produktów żywnościowych. Nie jest naszym celem również dyskredytowanie innych firm, ale przysłanie żywności przez sieć paczkomatów uważamy za lekkomyślne i lekceważące w stosunku do zaleceń producentów.

Tak samo, jak podkreślamy, że produkty sprzedawane naszym Klientom powinny pochodzić z legalnego kanału dystrybucji, co oznacza, że przed dopuszczeniem na rynek powinny być przebadane przez upoważnione do tego celu jednostki, tak samo podkreślamy, że proces dostarczania produktów powinien odbywać się z zachowaniem odpowiednich wymogów. Pamiętajmy, że producent nie umieszcza bez powodu informacji o temperaturach granicznych przechowywania produktów – szczególnie żywnościowych. A w przypadku wspomnianych paczkomatów, nie mamy do czynienia z możliwością krótkotrwałego przekroczenia tej temperatury, ale często z wielogodzinnym przekroczeniem nawet o kilkadziesiąt ºC.

Jeśli już wiemy, jak mleko powinno być dostarczone do nas do domu, pozostaje jeszcze kwestia przechowywania zamkniętego opakowania, otwartego opakowania i przyrządzonego do spożycia mleka gotowego.

W zakresie przechowywania zamkniętych opakowań większość producentów jest zgodna. Zamknięte opakowania można przechowywać do daty ważności podanej na opakowaniu, w zwykłych warunkach domowych. Część producentów (HumanaNestle) określa warunki przechowywania jako „w suchym i chłodnym miejscu”. Część podaje temperatury graniczne np. 10 do 25ºC  (np. Bebilon firmy Nutricia). W typowym domu warunki te są w zasadzie tożsame.

Po otwarciu opakowania producenci podają optymalne według nich sposoby przechowywania i czas zużycia zawartości otwartego opakowania. Wszyscy zwracają uwagę na ponowne dokładne zamknięcie otwartego opakowania.

Dla pewności i wygody zawsze warto zerknąć na opakowanie mleka, które kupiliśmy, aby upewnić się, czy postępujemy właściwie w tym zakresie. Producenci zwracają też uwagę, aby nie wyrzucać opakowania przed zużyciem całej zawartości (np. po przesypaniu do specjalnego szczelnego pojemnika), gdyż na opakowaniu znajdują się wszystkie niezbędne informacje o sposobie przyrządzania, przechowywania i dawkowania oraz składzie mleka.

Czas przechowywania raz otwartego opakowania różni się według poszczególnych producentów. Maksymalny czas może wynieść (według poszczególnych firm):

  • Holle i Lebenswert Bio (kartonik) – 2 tygodnie
  • Humana (kartonik i puszka)  -3 tygodnie,
  • Nestle –NAN  (kartonik) -3 tygodnie
  • Enfamil (puszka) – 1 miesiąc
  • Bebilon (puszka) – 4 tygodnie
  • Hipp (puszka) – 3 tygodnie.
  • MamiLac (puszka)  – 1 miesiąc

Różnice podanego czasu przechowywania wynikają z własnych badań producentów, dotyczących zachowywania się mleka w formie sproszkowanej w warunkach pozbawionych atmosfery ochronnej i uwzględniających rodzaj zastosowanego opakowania (kartonik czy puszka). Pamiętajmy, że bakterie znajdują się w powietrzu i czas przechowywania bez atmosfery ochronnej, to czas kiedy bakterie mogą zacząć się namnażać nawet w suchym mleku. Dlatego podane przez producenta czasy przechowywania otwartego opakowania gwarantują, że jeśli dokładnie będziemy zamykać raz otwarte opakowanie, to w podanym czasie ryzyko pojawienia się bakterii będzie pomijalne.

Kończąc temat przechowywania mleka, trzeba poruszyć jeszcze zagadnienie przechowywania mleka w stanie płynnym – po rozrobieniu z wodą.

Tu wszyscy producenci są zgodni. Przygotowaną (rozrobioną z wodą) porcję mleka należy podać dziecku od razu po przyrządzeniu (do 1 godziny), a niewykorzystaną resztkę WYLAĆ.

Od tej zasady nie ma wyjątku i o tym należy bezwzględnie pamiętać! Wynika to z prostej przyczyny. O ile namnażanie się bakterii w suchym proszku jest trudne i bardzo powolne, o tyle w butelce w stanie płynnym bakterie namnażają się błyskawicznie. Stąd konieczność każdorazowego wylewania resztek mleka. Nie warto robić pozornych oszczędności i próbować wkładać takie mleko do lodówki a potem odgrzewać.

Zamiast tego warto skupić się nad obserwacją ilości spożywanego mleka przez nasze dziecko i rozrabiać dokładnie tyle, ile każdorazowo je nasza pociecha.

To tyle o przechowywaniu mleka modyfikowanego.

przechowywaniu odciągniętego mleka naturalnego opowiemy w jednej z następnych porad.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, czym jest nawał pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *