Porady, Pomocne wskazówki

Co jest lepsze dla dziecka – Silikon czy kauczuk?

Co jest lepsze dla dziecka – Silikon czy kauczuk?

Kauczuk – dlaczego tak?

Kauczuk (lateks) jest tradycyjnym materiałem, z którego wykonuje się smoczki. Jego zaletą jest duża plastyczność i miękkość. Dzieci preferują delikatny materiał, przypominający w dotyku pierś mamy. Picie nie wymaga angażowania dużej siły mięśniowej, dzięki czemu taki smoczek może być stosowany w przypadku niemowląt z osłabionym napięciem mięśniowym. Niestety ten model ssania rozleniwia zdrowe niemowlęta i nie stymuluje prawidłowego rozwoju aparatu mowy. Poza tym materiał ten ma sporo słabości i wad.

Kauczuk – dlaczego nie?

Kauczuk (lateks) jest materiałem nietrwałym, który dość szybko ulega odkształceniu. Jeśli dziecko używa przez dłuższy czas zdeformowanego smoczka, będzie to miało negatywny wpływ na proces kształtowania zgryzu i rozwój podniebienia. Dlatego też należy pilnie obserwować kształt smoczka i gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki deformacji – wymienić go na nowy.

Kauczuk jest materiałem łatwo utleniającym się i zmieniającym strukturę pod wpływem powietrza i wody, łatwo absorbuje zapachy. Próba sterylizacji czy wyparzania we wrzątku powoduje zmianę koloru, gładkości powierzchni i zmatowienie.

Miękkość, tak ceniona przez małe niemowlęta, może być dużym zagrożeniem w przypadku dzieci starszych, posiadających ząbki. W tym wieku, kiedy naturalnym zjawiskiem jest przemożna chęć gryzienia, łatwo może dojść do przerwania ciągłości główki smoczka i istnieje realne ryzyko zachłyśnięcia.

Uczulenie na lateks oraz proces nitrowania kauczuku – to dodatkowe niekorzystne czynniki, które należy brać pod uwagę. Regularny kontakt z substancją uczulającą oznacza podwyższone ryzyko rozwoju alergii w przyszłości. Niektóre dzieci mogą wykazać objawy alergii natychmiastowej, jak np. pokrzywkę, duszność lub wysypkę skórną. Takie objawy występują niezwykle rzadko, ale muszą być rozważone jako potencjalne zagrożenie, zwłaszcza w przypadku rodzinnej alergii na lateks.

 

Silikon – dlaczego tak?

Smoczki wykonane z silikonu to te przezroczyste. Takie smoczki są twardsze niż lateksowe, co powoduje, że dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie. Ma to korzystny wpływ na rozwój mięśni języka i jamy ustnej, potrzebnych później przy nauce mowy. Jednocześnie smoczki silikonowe nie ulegają odkształcaniu i deformacji, co zapobiega negatywnemu wpływowi na kształtowanie się żuchwy i podniebienia. Wybierając te o kształcie ortodontycznym mamy pewność, że w trakcie użytkowania nie zmieni się kształt główki ani jej długość.

Wielką zaletą silikonu jest odporność na ucisk i zgniatanie co oznacza brak ryzyka przegryzienia smoczka przez starsze niemowlę. Tu możemy mieć pewność, że nie będzie sytuacji, w której oderwie się kawałek smoczka odgryziony przez naszego malucha. Smoczki silikonowe mają jeszcze tę zaletę, że są trwalsze – mogą być zatem użytkowane dłużej niż lateksowe.

Utrzymanie higieny smoczka silikonowego nie napotyka żadnych trudności. Bez problemu możemy go wyparzyć wrzątkiem – nie zmieni barwy, nie pokryje się nalotem ani nie zmatowieje. Smoczki silikonowe pozostają całkowicie obojętne na wpływ zapachów.

Silikon – dlaczego nie?

Przeciwnicy smoczków silikonowych podkreślają ich twardość i związaną z tym trudność w przyjmowaniu pokarmów. Mówi się także, że dzieci mniej chętnie sięgają po takie smoczki – tak różne dotyku od naturalnej miękkości kobiecej piersi. Co można zrobić w tej sytuacji?

Nie każdy silikon jest jednakowy.

Okazuje się, że dostępne w sprzedaży smoczki silikonowe różnych producentów posiadają różne właściwości, ponieważ wykonane są z różnych rodzajów silikonu. Jedne są twardsze od innych, inne mają strukturę idealnie gładką lub delikatnie porowatą. I właśnie to zróżnicowanie umożliwia optymalne dobranie smoczka do preferencji konkretnego dziecka.

Na zakończenie warto podkreślić, że w chwili obecnej wśród legalnie wprowadzonych do obrotu produktów, nie ma dostępnych na polskim rynku smoczków, które można by określić jednoznacznie jako złe. Rygorystyczne normy obowiązujące w Europie (w tym oczywiście i w Polsce) w zakresie produktów dla małych dzieci, dają w tym zakresie poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Nawet smoczki produkowane w poza Unią Europejską ale zamawiane przez firmy europejskie i podlegające kontroli zgodnej z normami UE przed legalnym dopuszczeniem do obrotu spełniają te same wysokie normy, dając tym samym dzieciom i ich rodzicom poczucie bezpieczeństwa.

Mlekolandia.pl dystrybuuje właśnie tylko takie produkty – pochodzące z oficjalnego kanału dystrybucji a zatem spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w UE w zakresie produktów dla małych dzieci. W szerokiej ofercie smoczków na pewno znajdziecie taki, który będzie optymalny dla Waszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *