Pomocne wskazówki, Karmienie dziecka

Słowniczek oznaczeń stosowanych dla mlek modyfikowanych

Słowniczek oznaczeń stosowanych dla mlek modyfikowanych

Na opakowaniach mlek modyfikowanych znajduje się wiele rożnych oznaczeń: cyfry, symbole, własne nazwy producentów itp. Jak się w tym nie pogubić?  Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje mlek modyfikowanych i sposoby ich oznaczania przez producentów. Dzięki temu z łatwością wybiorą Państwo odpowiedni produkt dla swojego maluszka lub znajdą odpowiednik innej firmy kiedy z różnych względów konkretne mleko nie będzie w pełni tolerowane przez dziecko.

 

Oznaczenia cyfrowe.

To najbardziej wspólny sposób oznaczeń przyjętych przez producentów. Mleko oznaczane jest cyframi od 1 do 5. Reguła oznaczania jest prosta: 1 oznacza mleko dla najmłodszych dzieci a 5 (Junior) dla najstarszych.

 

Numerem 1
oznaczane są mleka początkowe, przeznaczone dla noworodków. Należy je stosować tylko wtedy  gdy niemożliwe jest karmienie piersią. Podawać je można dziecku od pierwszych dni urodzenia i karmić je wyłącznie tego typu mlekiem tylko do 6 miesiąca życia. Należy zawsze pamiętać, że decyzję o podawaniu mleka modyfikowanego w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Numerem 2
oznaczane jest tzw. mleko następne. Do mlek następnych zaliczamy między innymi 2,3,4,5 i mleko oznaczone jako Junior (Nestle, Hipp). Mleko modyfikowane następne o nr 2 przeznaczone jest dla niemowląt, które ukończyły już sześć miesięcy ale nie przekroczyły 12 miesiąca życia. W przypadku marki Hipp i Humana zalecany czas spożywania mleka modyfikowanego o numerze 2 nieznacznie się różni od pozostałych. I tak marka Humana i Hipp zaleca mleko o nr 2 podawać dzieciom po 6 miesiącu życia do ukończenia 10 miesiąca. Takie mleko może być uzupełnieniem karmienia naturalnego lub podstawą dla dzieci karmionych tylko mlekiem modyfikowanym.

Numerem 3
oznaczane są mleka modyfikowane następne przeznaczone dla dzieci, które ukończyły już 1 rok życia. Mleko następne 3 zalecane jest najczęściej do 2 roku życia, chociaż  w przypadku różnych firm okres ten może się nieznacznie różnić. Np.; mleko modyfikowane marki Hipp o numerze 3 jest zalecane już po 10 miesiącu życia do ukończenia 15 miesięcy.  Natomiast w przypadku marki Humana mleko następne nr 3 zaleca się od 10 miesiąca z tym że od 12 miesiąca mozna już stosować mleko Humana Junior. Mleka następne dla starszych maluchów mają już większą zawartość białek oraz wapnia. Ich skład jest dostosowany do większej aktywności fizycznej i psycho-ruchowej  starszych maluchów.

Numerem 4
oznaczane są mleka modyfikowane następne przeznaczone dla dzieci powyżej 2 roku życia. Oczywiście tu podobnie jak i poprzednio są nieznaczne różnice w przypadku wybranych producentów. I tak w przypadku marki Hipp są to mleka przeznaczone dla dzieci w wieku po  15 miesiącu  do 24 miesięcy. W przypadku marki Humana jest to mleko oznaczone jako „Junior” od 12 miesiąca życia. Humana nie produkuje już kolejnych typów a więc tym mlekiem można karmić dziecko do ukończenia 3 lat.

Numerem 5
oznaczone jest tylko jedno mleko dostępne na rynku marki Hipp. Jest to mleko modyfikowane zalecane dzieciom w wieku powyżej 2 lat. Często jest nazywane potocznie mlekiem dla przedszkolaków. Jego skład  jest uboższy w tłuszcze ale posiada więcej wapnia i witaminy D oraz pozostałych mikoelementów.

Junior
to ogólna nazwa handlowa mleka modyfikowane przeznaczonego dla dzieci powyżej 1 roku życia. Dzieciom, które ukończyły już rok, a nie ukończyły jeszcze trzech lat, nie zaleca się podawania zwykłego mleka krowiego. Zamiast niego można podawać im mleko modyfikowane o numerach  3,4,5 i właśnie mleko typu Junior. Mimo różnic w ich nazewnictwie wszystkie one mają tak skomponowane składy aby sprostały wszystkim potrzebom naszych maluszków.

 

Oznaczenia literowe oraz nazwami własnymi producentów.

Tutaj również istnieje część oznaczeń wspólnych (HA, AR), natomiast oprócz tego istnieją różne oznaczenia mlek o tym samym przeznaczeniu (SL, O-Lac)  a dodatkowo własne nazwy producentów (Comfort, AntiColic, Pre itp).

HA (hipoalergiczne)
Skrótem HA oznaczane są mleka modyfikowane hipoalergiczne, przeznaczone dla dzieci, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych głównie na białko mleka krowiego. Czasami maluszek jest zdrowy, ale jego rodzeństwo lub rodzice mają rozpoznane lekkie objawy alergiczne, i wtedy również jest to właściwy rodzaj mleka właśnie dla niego. Zmniejszenie potencjalnych objawów alergicznych osiąga się w mlekach tego typu przez hydrolizowanie białka mleka krowiego. Należy pamiętać, że mleko typu HA nie jest produktem, który może być stosowany u niemowląt z rozpoznaną alergią na białko mleka krowiego! W takim przypadku należy stosować mleko nie zawierające w ogóle białka mleka krowiego lecz np. produkowane na bazie soi. Warto również pamiętać, że żywienie dziecka z rozpoznaną alergią na białko mleka krowiego należy prowadzić w konsultacji z lekarzem.

AR (przeciw ulewaniom)
Takim skrótem oznaczone są mleka dla dzieci z tendencją do z ulewaniem pokarmu. Dzieci zaraz po urodzeniu często mają problem z przyjęciem całości pokarmu, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dzięki dodatkowi skrobi ziemniaczanej lub innych podobnych składników mieszanka jest bardziej kleista i lepka. Zmniejsza to częstotliwość i obfitość ulewań.

Sensitive (dla niemowląt z wrażliwym przewodem pokarmowym)
Tak są oznaczane mleka dla dzieci zdrowych ale wrażliwych z lekkimi problemami trawiennymi. Mleka modyfikowane Sensitive charakteryzuje mniejsza zawartości białka krowiego. Są to mleka łatwiej przyswajalne i delikatniejsze od mlek standardowego. W mlekach typu  Sensitive cząstki białek mleka krowiego zostały w wyniku specjalnej obróbki rozdrobnione w taki sposób, by były łatwo przyswajalne i nie obciążały tak bardzo  nie do końca ukształtowanego układu pokarmowego dziecka. Warto pamiętać, że mniejszym obciążeniem dla dziecięcego brzuszka jest też mleko które jest produkowane na bazie najwyższej jakości mleka krowiego tak jak np. w przypadku firmy Holle. Mleko takie pozbawione jest nawet śladowych ilości pestycydów lub innych środków chemicznych używanych w toku jego produkcji i w wielu przypadków jego użycie jest wystarczające do tego aby problemy trawienne ustąpiły.

Comfort, AntiColic (antylkolkowe)

Tak oznaczane są mleka, których skład zapobiega powstawaniu kolki u dzieci, które mają problem z prawidłowym trawieniem typowego mleka czego efektem ubocznym jest powstawanie nadmiernej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Mleka tego typu mają zredukowaną zawartość laktozy, rozdrobnione łańcuchy białek oraz specjalną strukturę lipidów zbliżającą ją najbardziej jak to możliwe do składu mleka matki. Należy przy tym pamiętać, że pochodzenie kolki u niemowląt może mieć dwojaki charakter:

  • związany z nieprawidłowym trawieniem
  • z powodu zasysania powietrza przy nieprawidłowym karmieniu głównie butelką

Warto z udziałem lekarza ustalić jakiego typu kolka występuje u naszego dziecka. Jeśli powodem jest zasysanie powietrza przy karmieniu, to dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie butelek firmy Dr Brown’s najlepiej redukujących ten problem, bez potrzeby zmiany rodzaju stosowanego mleka.

PRE/Premature/Nenatal (dla wcześniaków)
Takim przedrostkiem są oznaczone mleka modyfikowane przeznaczone dla wcześniaków i niemowląt o niskiej masie urodzeniowej. To oznaczenie również może się różnić w zależności od marki mleka. Dla mleka NAN firmy Nestle to PRE, dla Babilonu firmy Nutricia to Nenatal, dla Enfamilu to Premature. Mleka te mają w składzie sporo białek i tłuszczy aby mogły jak najszybciej przybrać na wadze ponadto  posiadają wszystkie składniki niezbędne odżywcze do prawidłowego rozwoju.

R (z kleikiem ryżowym)
Mleka z symbolem R  zawierają dodatkowo w swoim składzie kleik ryżowy lub mieszankę chleba świętojańskiego. Składniki te dają duże poczucie sytości, ponieważ dodatki te szybko pęcznieją w brzuszku maluszka przez co jego zawartość jest wolniej trawiona. To dobry wybór dla malca który jest ciągle głody i nie odrywa się od butelki jak również dla dzieci bardziej aktywnych. Mleko modyfikowane z oznaczeniem „R” jest również często stosowane przez mamy przed snem aby sen mógł potrwać nieco dłużej z uwagi na uczucie sytości.

 

Inne rzadsze symbole to:

SL/O-lac/Sojowe (bezlaktozowe)

Oznaczenia takie świadczą o tym, iż produkt nie zawiera laktozy. Przeznaczony dla dzieci z nietolerancją laktozy. Najczęściej mleko to produkowane jest na bazie soi ale nie zawsze! Np. Humana SL produkowana jest na bazie soi a zatem nie zawiera laktozy ale również nie zawiera białek mleka krowiego. Natomiast Enfamil O-lac również nie zawiera laktozy natomiast zawiera białka mleka krowiego. Oba mleka świetnie sprawdzają się w przypadku nietolerancji laktozy, Enfamil dodatkowo ma smak zbliżony do typowych mlek modyfikowanych. Natomiast jeśli chcemy poradzić sobie dodatkowo z nietolerancją białek pochodzenia zwierzęcego (krowiego) właściwym rozwiązaniem jest użycie Humany SL.

 

HN/MCT (specjalne do terapii biegunek)

Oznaczenia takie posiadają specjalne preparaty przeznaczone do dzieci z powracającymi biegunkami, wzdęciami, dyskomfortem jelit. Najczęściej mleka te zawierają  średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe tzw: MTC do wchłaniania których nie są potrzebne kwasy żółciowe ani lipazy. Mleka tego typu posiadają ponadto zredukowaną zawartość laktozy oraz wyższą zawartość błonnika. Skład takich mlek może się znacząco od siebie różnić w zależności od producenta. W przypadku tego typu preparatów, pomimo dostępności bez recepty, ich użycie należy wcześniej każdorazowo skonsultować z lekarzem.

 

Mamy nadzieję że ten krótki przewodnik pozwoli na łatwiejsze poruszanie się wśród mlek modyfikowanych dostępnych na rynku. Należy jednak pamiętać aby każdorazowo przeczytać dokładnie opis zawarty na opakowaniu mleka aby uniknąć ewentualnej pomyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *