Porady, Zdrowie i rozwój dziecka

Opieka nad wcześniakiem: co rodzice powinni wiedzieć

Opieka nad wcześniakiem: co rodzice powinni wiedzieć

Jakie dziecko określamy mianem wcześniak?

Wcześniak to taki, który urodził się za wcześnie, przed 37 tygodniem ciąży. Każdego roku około 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Wcześniaki mogą nie być w pełni rozwinięte po urodzeniu. Mogą mieć więcej problemów zdrowotnych i mogą potrzebować dłuższego pobytu w szpitalu niż dzieci urodzone później. Dzięki postępowi w opiece medycznej nawet dzieci urodzone bardzo przedwcześnie mają dziś większe szanse na przeżycie niż kiedykolwiek wcześniej.

Niektóre problemy zdrowotne związane z przedwczesnym porodem mogą trwać całe życie. Inne problemy, takie jak niepełnosprawność intelektualna lub rozwojowa, mogą pojawić się wraz z rozwojem dziecka i później w dzieciństwie. Są to problemy z funkcjonowaniem mózgu, które mogą powodować problemy lub opóźnienia w rozwoju fizycznym, nauce, komunikowaniu się, dbaniu o siebie lub współżyciu z innymi.

Im wcześniej dziecko urodzi się w ciąży, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie miało problemy zdrowotne. Dzieci urodzone przed 34 tygodniem ciąży najczęściej mają problemy zdrowotne, ale dzieci urodzone między 34 a 37 tygodniem ciąży są również bardziej narażone na problemy zdrowotne związane z przedwczesnym porodem. Niektóre wcześniaki muszą spędzać czas na szpitalnym oddziale intensywnej terapii noworodków (zwanym także OIOM-em dla noworodków). To żłobek w szpitalu, w którym chore noworodki otrzymują opiekę medyczną. Wcześniaki pozostają na OIOM-ie dla noworodków, dopóki ich narządy nie rozwiną się na tyle, by przeżyć bez pomocy medycznej. Niektóre dzieci wymagają opieki na OIOM-ie dla noworodków przez tygodnie lub miesiące, zanim będą mogły samodzielnie oddychać, jeść ustami i utrzymywać temperaturę ciała oraz masę ciała.

 

Charakterystyka dzieci urodzonych przedwcześnie

Podczas gdy przeciętne dziecko urodzone w terminie waży około 3,17 kg po urodzeniu, wcześniak może ważyć 2,26 kg lub nawet znacznie mniej. Ale dzięki postępowi medycyny dzieci urodzone po dwudziestym ósmym tygodniu ciąży i ważące ponad 1 kg mają prawie pełne szanse na przeżycie; osiem na dziesięć dzieci urodzonych po trzydziestym tygodniu ma minimalne długoterminowe problemy zdrowotne lub rozwojowe, podczas gdy wcześniaki urodzone przed dwudziestym ósmym tygodniem życia mają więcej powikłań i wymagają intensywnego leczenia i wsparcia na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Jak wygląda Twoje przedwcześnie urodzone dziecko

  • Im wcześniej Twoje dziecko przyjdzie na świat, tym mniejsze będzie, tym większą będzie wydawała się jego głowa w stosunku do reszty ciała i tym mniej będzie miało tłuszczu.
  • Przy tak małej ilości tłuszczu jej skóra będzie wydawać się cieńsza i bardziej przezroczysta, co pozwoli zobaczyć znajdujące się pod nią naczynia krwionośne. Może też mieć delikatne włosy, zwane lanugo, na plecach i ramionach.
  • Jego rysy okażą się ostrzejsze i mniej zaokrąglone niż dziecka w terminie. Nie martw się jednak; z czasem zacznie wyglądać jak typowy noworodek.
  • Ponieważ nie ma tłuszczu ochronnego, wcześniak wyziębi się w normalnej temperaturze pokojowej. Z tego powodu zaraz po urodzeniu zostanie umieszczony w inkubatorze  lub pod specjalnym urządzeniem grzewczym zwanym promiennikiem ciepła. Tutaj temperaturę można regulować, aby utrzymać ją w cieple.
  • Po szybkim badaniu na sali porodowej prawdopodobnie zostanie przeniesiona na OIOM.

Jak zachowuje się Twoje przedwcześnie urodzone dziecko

  • Możesz również zauważyć, że Twój wcześniak będzie płakać tylko cicho, jeśli w ogóle, i może mieć problemy z oddychaniem. To dlatego, że jej układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały.
  • Jeśli jest więcej niż dwa miesiące za wcześnie, jego problemy z oddychaniem mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, ponieważ inne niedojrzałe narządy w jej ciele mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu. Aby upewnić się, że tak się nie stanie, lekarze będą ją uważnie obserwować, obserwując jej oddech i tętno za pomocą sprzętu zwanego monitorem krążeniowo-oddechowym.
  • Jeśli potrzebuje pomocy w oddychaniu, może otrzymać dodatkowy tlen lub specjalny sprzęt, taki jak respirator; lub inna technika wspomagania oddychania  może być tymczasowo użyta do wspomagania jej oddychania.

Rodzice wcześniaków: jak radzić sobie ze stresem

Choć ta opieka jest ważna dla przeżycia twojego dziecka, jej przeprowadzka do żłobka specjalnej opieki może być dla ciebie bolesna. Oprócz martwienia się o jej zdrowie, możesz przegapić doświadczenie trzymania, karmienia piersią i budowania więzi z nią zaraz po porodzie. Nie będzie można go trzymać ani dotykać, kiedy tylko zechcesz, i nie możesz mieć jej ze sobą w swoim pokoju.

Aby poradzić sobie ze stresem związanym z tym doświadczeniem, poproś o jak najszybsze spotkanie z dzieckiem po porodzie i bądź jak najbardziej aktywny w opiece nad nim. Zobacz , jak możesz uczestniczyć w opiece nad dzieckiem na OIOM-ie dla noworodków .

Spędzaj z nią tyle czasu w żłobku specjalnej opieki, na ile pozwala jej i twój stan. Nawet jeśli nie można go jeszcze trzymać (dopóki nie będzie stabilna), dotykaj jej często. Wiele oddziałów intensywnej terapii umożliwia rodzicom pielęgnację dziecka „ skóra do skóry ”, gdy niemowlęta nie wymagają większego wsparcia dla swoich narządów.

Możesz ją również nakarmić, gdy tylko lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku. Pielęgniarki poinstruują Cię o technikach karmienia piersią lub butelką, w zależności od potrzeb dziecka i Twoich pragnień.

Niektóre wcześniaki mogą początkowo wymagać podawania płynów dożylnie lub przez sondę do karmienia, która przechodzi przez usta lub nos do żołądka. Ale twoje mleko matki jest najlepszym możliwym pożywieniem i dostarcza przeciwciał i innych substancji, które wzmacniają jej odpowiedź immunologiczną i pomagają jej oprzeć się infekcjom.

W niektórych przypadkach, jeśli wcześniakowi zbyt trudno jest ssać pierś, możesz odciągać pokarm do karmienia przez sondę lub butelkę. Kiedy będziesz w stanie rozpocząć karmienie piersią od razu, Twoje dziecko powinno często ssać, aby zwiększyć laktację. Mimo to matki wcześniaków czasami uważają, że konieczne jest dalsze używanie laktatora oprócz częstego karmienia, aby utrzymać dobrą laktację.

Możesz być gotowa na powrót do domu przed narodzeniem dziecka, co może być bardzo trudne, ale pamiętaj, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach i możesz je odwiedzać tak często, jak chcesz. Możesz wykorzystać czas poza szpitalem na potrzebny odpoczynek i przygotowanie domu i rodziny na powrót dziecka do domu, a także przeczytać książkę dla rodziców na temat opieki nad wcześniakami . Nawet po powrocie do domu, jeśli uczestniczysz w rekonwalescencji dziecka i masz z nim dużo kontaktu w tym czasie, tym lepiej będziesz się czuć w tej sytuacji i tym łatwiej będzie ci się nim opiekować, kiedy odejdzie żłobek specjalnej troski.

 

Twoje dziecko będzie gotowe do powrotu do domu , gdy zacznie samodzielnie oddychać, będzie w stanie utrzymać temperaturę ciała, będzie mogło być karmione piersią lub butelką i będzie stale przybierać na wadze.

 

Czym jest  Światowy Dzień Wcześniaka ?

Światowy Dzień Wcześniaka przypadający 17 listopada jest jednym z najważniejszych dni w roku, aby podnieść świadomość na temat wyzwań i obciążeń związanych z porodem przedwczesnym na całym świecie. Dzień ten został zainicjowany przez EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) i partnerskie europejskie organizacje rodziców w 2008 roku. W międzyczasie niezliczone osoby i organizacje z ponad 100 krajów łączą siły w działaniach, specjalnych wydarzeniach i angażują się w działania na rzecz rozwiązania problemu przedwczesnych porodów i poprawy sytuacji wcześniaków i ich rodziny. W 2020 roku ponad 170 organizacji podkreśla Światowy Dzień Wcześniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *