Porady, Karmienie dziecka

Kiedy podać mleko następne do zadań specjalnych?

Kiedy podać mleko następne do zadań specjalnych?

Kiedy podać mleko następne do zadań specjalnych?

Mleko następne to nie tylko pełnowartościowe i kompleksowe pożywienie dla malucha. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom pomaga ono rozwiązywać różnego rodzaju problemy gastryczne: kolki, zaparcia, biegunki czy ulewanie. Można je także dostosować do apetytu malucha oraz jego preferencji smakowych. Także rodzice, ceniący żywność naturalną, wytwarzaną ze składników nie pochodzących z rolnictwa konwencjonalnego, mogą wybrać dla swoich pociech mleko BIO lub EKO, pozyskiwane wyłącznie ze składników ekologicznych. Przyjrzyjmy się mlekom „do zadań specjalnych” – mamy nadzieję, że nasza porada pomoże Wam wśród nich znaleźć to idealnie nadające się dla Waszego dziecka.

Droga na skróty

Na mlekach czasem pojawiają się skróty – oto mała ściąga, umożliwiająca ich rozszyfrowanie:

 • HA – mleko hipoalergiczne, dla dzieci zagrożonych alergią
 • AR – zagęszczone, przeciwko ulewaniom
 • Comfort/AntiColic/Sensitive – łagodzące dolegliwości trawienne i kolki
 • SL/0-lac – bez laktozy
 • R – sycące, z kleikiem ryżowym
 • EKO/BIO/Demeter – ekologiczne

Co może mleko?

Poniżej znajdziecie najbardziej popularne mleka do zadań specjalnych, wraz z opisem ich działania.

 • Mleko antykolkowe – choć kolki u dzieci powyżej 6 miesiąca życia zdarzają się nader rzadko, maluch może jednak cierpieć z powodu zaparć i poczucia dyskomfortu trawiennego. Warto podać mu wówczas mleko antykolkowe, na przykład Bebiko 2 Comfort Nutri Flor+. Mieszanki takie różnią się od zwykłego mleka odpowiednimi proporcjami kwasów tłuszczowych, które ułatwiają wypróżnianie i obecnością prebiotyków, wspomagających zdrową florę bakteryjną w jelitach. Mają także mniej laktozy, ponieważ organizm dziecka nie zawsze wytwarza dostateczne ilości laktazy – enzymu, niezbędnego do trawienia cukru mlecznego. Są też bardziej lekkostrawne, przez co są łatwiej akceptowane przez delikatny przewód pokarmowy dziecka.
 • Mleko hipoalergiczne (hypoantygenowe) produkowane są na bazie mleka krowiego, którego białka poddawane są procesowi hydrolizy i „rozbijane” na  mniejsze części, przez co tracą one część swoich alergizujących właściwości. Należy pamiętać, że nie są przeznaczone dla dzieci, u których wystąpiły jakiekolwiek objawy alergii – tym maluchom należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza bezmleczne preparaty, dostępne w aptece. Mleka typu HA podajemy zdrowym maluchom, które pochodzą z rodzin obciążonych alergią – jej objawy stwierdzono u któregoś z rodziców czy rodzeństwa. Podawanie mleka typu HA z reguły zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii. Mleka hipoalergiczne, jak na przykład Bebiko 2 HA, Humana 2 HA czy NAN 2 i 3 HA, mają przyjemny smak w porównaniu z mlekozastępczymi hydrolizatami i są chętnie akceptowane przez dzieci.
 • Mleko przeciwko ulewaniom łagodzą objawy tej dolegliwości, która wprawdzie z reguły nie jest niebezpieczna, ale dosyć uciążliwa, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Mleka przeciw ulewaniom, jak na przykład ENFAMIL 2 AR Neuro Plus, są zgęszczane skrobią kukurydzianą, ryżową czy ziemniaczaną lub mączką chleba świętojańskiego.  Łagodzą one ulewanie pokarmu oraz towarzyszące mu objawy, takie jak kaszel, dławienie się, zachłystywanie czy problemy ze snem, ponieważ zagęszczają treści pokarmowe i zapobiegają ich przemieszczaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie też specjalistyczny preparat Bebilon Nutricion – substancja zgęszczająca bez białka mleka krowiego, laktozy i sacharozy. Przygotowano ją na bazie mączki chleba świętojańskiego (karobu) i maltodekstryny. Dodana do mleka lub spożywana pod postacią papki skutecznie zapobiega ulewaniom.
 • Mleka przeciwko biegunkom, takie jak Humana HN, to specjalistyczne preparaty, również zawierające substancje zgęszczające, jak na przykład naturalny błonnik z bananów oraz charakteryzujące się obniżoną zawartością laktozy i tłuszczu. Zgęszczają one stolec, zapobiegając biegunce, która u małych dzieci jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić w szybkim tempie do odwodnienia.

Maluchowi do smaku

Dzieci, zwłaszcza starsze, chętnie poznają nowe smaki i nudzi je monotonny jadłospis. Warto sięgnąć wówczas po łagodne mleka smakowe: waniliowe (Bebiko 3 Junior Nutri flor+ wanilia), bananowo-wanliowe (Humana 3 banan-wanilia). Ich przyjemny, delikatny aromat będzie stanowił miłe urozmaicenie w menu starszego malucha, świetnie sprawdzą się one także jako dodatek do deserków.

Ponieważ w drugim półroczu życia dziecko staje się o wiele bardziej aktywne i ruchliwe, potrzebuje ono więcej energii. Pomoże mu ona bawić się w dzień oraz przespać spokojnie noc. Bywa, że zwykłe mleko przestaje w tej sytuacji wystarczać. Warto wówczas sięgnąć po mleko z dodatkiem kleiku ryżowego typu R (np. Bebiko 2 R i 4 R Junior Nutri flor). Jest ono bardziej treściwe, wzbogacone solidną porcją wolno rozkładających się węglowodanów, które stopniowo uwalniają glukozę do krwi i zapewniają długotrwałe poczucie sytości.

Dla eko-maniaków

Mleko modyfikowane wytwarzane jest z mleka krowiego – i właśnie od jakości tego surowca zależy, na ile produkt końcowy będzie bezpieczny, smaczny i zdrowy. Żywność wytwarzana dla dzieci podlega w Polsce bardzo surowym normom i jest monitorowana już na etapie produkcji rolnej. Daje to pewność, że nie znajdą się w niej żadne niebezpieczne substancje, wykorzystywane w rolnictwie konwencjonalnym. Jednak gwarancję najwyższej jakości ekologicznej zyskujemy, sięgając po produkty z certyfikatem BIO. Co oznacza taki skrót? Otóż mleko krowie użyte do produkcji tego typu mieszanek pochodzi z gospodarstw ekologicznych, których funkcjonowanie określone jest szczegółowo regulacjami Unii Europejskiej. Gospodarstwa takie ulokowane są z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i terenów przemysłowych. Są nastawione na zróżnicowaną hodowlę i uprawę – krowy muszą przebywać w odpowiednich warunkach, z dostępem do pastwisk i karmione wyłącznie naturalnymi paszami, jak pochodzące z upraw ekologicznych świeża trawa lub siano. Zakazane jest natomiast podawanie zwierzętom roślin uprawianych z wykorzystaniem pestycydów czy azotanów. Same krowy również nie mogą one otrzymywać antybiotyków czy hormonów. Warunki przebywania zwierząt są często monitorowane przez specjalnych inspektorów, a dopiero zadowalające wyniki inspekcji dają producentowi prawo do używania certyfikatu żywności ekologicznej. Charakterystyczny znak zielonego liścia znajdziemy na przykład na mlekach BIOBIMLAC, Lebenswert BIO czy TOPFER. Specjalnym rodzajem rolnictwa ekologicznego jest rolnictwo biodynamiczne – oparte jest ono na przesłankach filozoficznych, wręcz ezoterycznych, ale przynosi wspaniałe rezultaty. Rolnik wykorzystuje wpływ rytmów kosmicznych i faz księżyca, oddziaływanie sąsiedztwa poszczególnych gatunków roślin i preparaty homeopatyczne, aby uzyskać optymalne zbiory. Wszystkie normy rolnictwa biodynamicznego spełniają produkty z certyfikatem Demeter – mogą się nim poszczycić na przykład mleka Holle.  Mleka ekologiczne są z reguły droższe od zwykłych – rekompensuje to ich wspaniały, naturalny smak, bogactwo naturalnych składników odżywczych, brak jakichkolwiek pozostałości chemicznych oraz świadomość, że dokonując takiego wyboru, przysłużyliśmy się środowisku naturalnemu.

Nie tylko krowie…

Ciekawą alternatywę dla mleka krowiego stanowi to kozie. Wśród rodziców cieszy się ono sporą popularnością. „Czy mleko kozie jest zdrowsze od krowiego?” – pyta pani Anna z Poznania, mama 10- miesięcznej Zuzi. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak możemy stwierdzić, że ma ono liczne zalety. Przede wszystkim jest lekkostrawne, a zawarte w nim cząsteczki tłuszczu są mniejsze niż w mleku krowim i łatwiej ulegają strawieniu. Wykazuje działanie prebiotyczne, pobudzając rozwój zdrowych bakterii w przewodzie pokarmowym. Jego białka gatunkowo różnią się od białek mleka krowiego, dlatego też rzadziej wywołuje objawy alergii. Jest także bardziej kaloryczne, ma więcej wapnia, fosforu, potasu, chloru, tłuszczu i białka. Zawiera natomiast mniej kwasu foliowego, biorącego udział w rozwoju układu nerwowego oraz witaminy B12, której niedobory mogą powodować anemię. Zwykłe mleko kozie nie nadaje się dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, podobnie jak wszystkie mleka odzwierzęce. Może być natomiast spożywane w postaci modyfikowanej, po wzbogaceniu w niezbędne dla dziecka składniki i wyrównaniu proporcji białek, tłuszczy i soli mineralnych – znajdziecie je na przykład w ofercie firmy Holle. Kozy cieszą się także sporą sympatią miłośników zdrowej żywności i ekologicznego stylu życia – ten sympatyczny czworonóg w bardzo szybkim tempie wydala z organizmu wszelkie zanieczyszczenia, na kontakt z którymi jest narażony w środowisku, dlatego też jego mleko uważane jest za ekologicznie „czyste”.

A teraz czas na małe podsumowanie – kiedy warto sięgnąć po mleko bardziej wyspecjalizowane?

 • Mleko następne przeciw ulewaniom, kolkom czy zwiększające komfort trawienny wprowadzamy na stałe do diety, gdy obserwujemy wyżej wymienione objawy
 • Mleko hipoalergiczne nie powinno być podawane ani dzieciom zdrowym, ani tym ze stwierdzoną alergią – jest ono odpowiednie dla maluchów genetycznie zagrożonych alergią
 • Mleko kozie jest zdrowe i może stanowić alternatywę dla koziego, ale tylko w formie modyfikowanej – można je także podawać w przypadku zagrożenia alergią pokarmową
 • Mleko przeciwko rozwolnieniu podajemy w ramach doraźnej pomocy – można również skorzystać z zapobiegający biegunkom preparat zgęszczający w połączeniu ze zwykłym mlekiem modyfikowanym
 • Warto zwracać uwagę na jakość – mleka BIO i EKO charakteryzują się dobrym smakiem, zawierają też więcej naturalnych składników odżywczych
 • Wybierając mleko, zawsze warto uwzględnić preferencje smakowe malucha – to tylko dorosłym wszystkie mleka wydają się takie same
 • Wybór mleka następnego zawsze warto przedyskutować z pediatrą
 • Unikamy wprowadzenia tego typu produktów „na wszelki wypadek”, mimo że dziecko akceptuje swoje dotychczasowe mleko i nie nic mu nie dokucza
 • Wybierając mleko, zawsze kierujemy się potrzebami dziecka, a nie okresową modą na ten czy inny produkt
 • Pamiętamy, że mleko może pomóc, ale na większość dziecięcych dolegliwości istnieją także inne, sprawdzone sposoby, a najlepsze efekty przynosi działanie kompleksowe

Kiedy podać mleko następne do zadań specjalnych?Nestlé NAN Expert Bezlaktozowy- dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt od urodzenia, z nietolerancją laktozy – to specjalne mleko wyprodukowane z myślą o dzieciach mających specyficzne wymagania żywieniowe. Szczególnie dla niemowląt z nietolerancją laktozy. 

Kiedy podać mleko następne do zadań specjalnych?Holle Mleko Bio – Organic 2 zawiera białko kazeinowe.Odpowiednie dla dzieci od 6 miesiąca do ukończenia 3 roku życia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *