Porady

Jaki laktator wybrać?

Jaki laktator wybrać?

Czym jest laktator? Jak działa? Kiedy się go stosuje? Jakie są rodzaje laktatorów? Pytań jest wiele, ale jedno jest pewne, że bez laktatora ani rusz, jeśli chcesz podawać swojemu dziecku najlepszy pokarm, jaki stworzyła dla niego natura, czyli mleko matki.

Laktator jest jednym z podstawowych urządzeń do wspomagania karmienia piersią. Już w czasie uczestnictwa w zajęciach organizowanych dla przyszłych rodziców spotykamy się z tym przedmiotem. Większość szkół rodzenia wspomina uczestniczkom o tym urządzeniu, wskazując, że będzie to nieoceniona pomoc dla mamy już od pierwszych chwil, po urodzeniu jej dziecka. Większość mam po porodzie używa laktatora, z reguły laktatora ręcznego, którego cichy tryb pracy nie przeszkadza innym mamom przebywającym na tej samej szpitalnej sali.

Jak działa laktator?

Można przyjąć, że większość mam i przyszłych mam zetknęła się z tym przyrządem. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że laktator to urządzenie mechaniczne służące do odciągania nadmiaru pokarmu, czyli odciągania mleka mamy. Urządzenie to działa na zasadzie wytwarzania podciśnienia, naśladując naturalny rytm ssania dziecka, ponadto umożliwia nam odciągnięcie pokarmu w zastępstwie dziecka, w sytuacji, kiedy jest to konieczne.

Karmienie piersią – najzdrowsza dieta dla noworodka i niemowlaka

Pokarm w postaci mleka pojawia się u każdej mamy wraz z urodzeniem dziecka. Najczęściej dzieje się to tuż przed porodem lub zaraz po porodzie. Wynika to z przebiegu całego skomplikowanego procesu, jakim jest ciąża i poród oraz specyficznej sytuacji hormonalnej w tym okresie. Pojawienie się laktacji związane jest z wytwarzaniem hormonu zwanego prolaktyną. To ona jest głównie odpowiedzialna za stymulowanie wytwarzania pokarmu we właściwej ilości i właściwym czasie.

Karmienie piersią dziecka do ukończenia 6 miesiąca życia jest zalecane przez pediatrów, specjalistów laktacyjnych, a także przez WHO. Dlatego też z pewnością w tych miesiącach przyda się sprawnie działający laktator elektryczny lub laktator ręczny, w zależności, na jakie rozwiązanie zdecyduje się ostatecznie mama.

Laktator — jego rola w procesie karmienia piersią

W karmieniu piersią można napotkać różne trudności, co związane jest z procesem laktacji. Ten całkowicie naturalny proces podlega pewnym wahaniom i nie daje się w pełni kontrolować i sterować. Dlatego w pewnych okresach może pojawiać się nawał pokarmu, który wymagać będzie sporadycznego odciągania pokarmu, aby uniknąć zagrożenia powstania tzw. zastoju pokarmu, co może prowadzić do zapalenia gruczołu piersiowego.

Kiedy pojawi się nawał pokarmu, zastój pokarmu lub jeśli dziecko nie jest w stanie wypić takiej ilości mleka, jakie jest wytwarzane w piersiach, wtedy warto sięgnąć po laktator elektryczny lub laktator ręczny, aby odciągnąć mleko aż do uczucia ulgi.

Natomiast wkładki laktacyjne będą najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pojawi się samoistny wypływ pokarmu. Wkładki laktacyjne wchłoną nadmiar mleka i pozwolą na zachowanie należytej czystości bielizny i odzieży mamy karmiącej.

Kiedy może pojawić się nadmiar pokarmu?

Nawał pokarmu to szczególny moment w pierwszym etapie laktacji. Powody pojawiania się jego mogą być różnego rodzaju. Poniżej wymienimy główne z nich:

 • Produkcja pokarmu jest procesem naturalnym podlegającym pewnym wahaniom. Czasami pokarmu może być po prostu za dużo w stosunku do aktualnego zapotrzebowania dziecka. Szczególnym przypadkiem jest tzw. nawał mleczny występujący w 2-4 dobie po porodzie (czasem później).
 • Zapotrzebowanie na pokarm dziecka również jest zmienne szczególnie na początku procesu karmienia. Dziecko może mieć większy lub mniejszy apetyt. Również mleko mamy w sporadycznych przypadkach może mu mniej smakować, jeśli mama nawet przy dużej samodyscyplinie zjadła coś, co zmienia istotnie smak mleka.
 • Dłuższe wyjście z domu bez dziecka (aktywność zawodowa) jest również takim momentem, kiedy trzeba skorzystać z laktatora i odciągnąć nadmiar mleka. Będzie to niezbędne dla utrzymania procesu karmienia naturalnym pokarmem.
 • Również choroba i przyjmowanie w tym okresie większości leków jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego, a więc pokarm wtedy wytwarzający się należy odciągnąć mechanicznie, nie podając go dziecku.

Wszystkie wymienione wyżej sytuacje powodują konieczność użycia laktatora. Jak widać może być on przydatny bardzo często i dlatego  jeszcze przed porodem warto zastanowić się, który model wybrać, aby uniknąć przypadkowości w doborze po porodzie, kiedy nie ma czasu, aby zrobić właściwe rozeznanie.

Akcesoria do przechowywania pokarmu matki

Laktator to także praktyczne urządzenie, dzięki któremu mama wracająca do pracy, a pragnąca w dalszym ciągu karmić piersią, odciąga pokarm. Do przechowywania pokarmu wykorzystuje się saszetki, woreczki lub pojemniki na pokarm. Wszystkie te produkty zostały wykonane z wysokiej jakości surowców, mogących mieć kontakt z żywnością dla najmłodszych dzieci. Mleko w saszetce, worku lub pojemniku mama pozostawia w odpowiedniej temperaturze w lodówce, a nadwyżkę mleka w zamrażarce wraz z naklejką, na której widnieje data odciągnięcia pokarmu. Tak zmagazynowany pokarm mamy inny opiekun pod jej nieobecność może podać dziecku z butelki.

Jak wybrać laktator? Na co zwrócić uwagę przy zakupie laktatora?

Jaki laktator wybrać? To trudne pytanie, ale trzeba się z nim zmierzyć.

Przy wyborze laktatora najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie, jak często będziemy powtarzać proces odciągania pokarmu i jak cenny jest dla nas czas poświęcony na tę czynność.  Tutaj musimy podjąć decyzję, czy zdecydujemy się na laktator ręczny, czy elektryczny.

Dla części użytkowniczek jednym z głównych kryteriów może być zgodność laktatora z pozostałymi akcesoriami, których zamierza używać. Jeśli jesteśmy zdecydowani na akcesoria do karmienia konkretnej firmy, to niezłym rozwiązaniem może być zakup laktatora tej firmy, gdyż wtedy butelki używane do karmienia będą do niego pasowały.

Warto pamiętać, że przy doborze  laktatora kryterium zgodności z pozostałymi akcesoriami, które planujemy zakupić, nie powinna być jednak głównym wyznacznikiem decyzji. Ładne wzornictwo akcesoriów do karmienia, które planujemy zakupić (lub już kupiliśmy) nie powinno powodować, że pominiemy najważniejsze kwestie w doborze laktatora.

Jeśli planujemy stały pobyt w domu, a w szczególności, jeśli mamy doświadczenie z karmieniem (drugie lub następne dziecko) może nam z powodzeniem wystarczyć laktator ręczny. Nawet w tej grupie radzimy jednak wybrać laktator dwufazowy. Laktator elektryczny dwufazowy zdecydowanie skraca czas odciągania pokarmu.

Laktatory — ich rożne rodzaje

Wiele firm zajmuje się produkcją laktatorów, między innymi Akuku, Avent, Dr Brown’s, Lovi, Medela, Nuk i Tommee Tippee, więc rodzice mają całkiem spory wybór. Laktatory możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od posiadanych przez nie funkcji.

Ze względu na sposób napędu laktatory dzielimy na:

 • laktatory elektryczne
 • oraz laktatory ręczne.

Odnosząc się do mechanizmu ssania (realizowaną funkcję), laktatory dzielimy na:

 • jednofazowe
 • dwufazowe.

Biorąc pod uwagę ilość piersi, z których równocześnie odciągany jest pokarm, laktatory dzielimy na:

 • odciągające pokarm z jednej piersi — laktator pojedynczy,
 • odciągające pokarm równocześnie z obu piersi — laktator podwójny.

Nawiązując do ilości użytkowników, laktatory dzielimy na:

 • osobiste (dla jednej osoby podczas całego cyklu użytkowania).
 • do użytku szpitalnego (do wypożyczenia).

Kryteriów podziału może być jeszcze więcej np. dostępność części zamiennych, czy rodzaje stosowanych końcówek.

Laktator elektryczny — urządzenie ułatwiające odciąganie pokarmu

Sięgając po laktator elektryczny, zapewniasz sobie komfortowe odciąganie pokarmu. Proces odciągania pokarmu jest zautomatyzowany, wystarczy tylko wtyczkę podłączyć do gniazdka, a urządzenie jest gotowe do pracy. Pokarm spływa bezpośrednio do pojemnika.

Laktator elektryczny może być jedno lub dwufazowy. Jednofazowy to taki, który odwzorowuje wyłącznie fazę głębokiego ssania i powolnego. Natomiast dwufazowy odwzorowuje fazę szybkiego i płytkiego ssania oraz fazę powolnego i głębokiego ssania. We wszystkich laktatorach elektrycznych istnieje regulacja siły ssania. Dzięki czemu proces odciągania pokarmu można dostosować do indywidualnych oczekiwań. Laktator elektryczny może odciągać pokarm z jednej piersi lub z obu piersi jednocześnie w zależności od modelu urządzenia.

W przypadku laktatorów elektrycznych czas odciągania pokarmu jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku laktatorów ręcznych.

Laktator ręczny — jak działa?

Używają laktatora ręcznego, samą intensywnością ruchów zwiększasz fazę stymulacji wypływu pokarmu. W Twoich ruchach znajduje się również regulacja siły ssania.

Laktator ręczny działa na zasadzie przyssawki umieszczanej na brodawce, a ściskając rączkę urządzenia, dochodzi wewnątrz urządzenia do próżni, która pobudza wypływ mleka. Pierwsze jego użycie nie jest łatwe, ale z czasem używanie laktatora nie przysparza żadnych problemów.

Laktatory ręczne pracują cicho, łatwo się je myje i są proste w obsłudze.

Akcesoria wymienne do laktatorów

Wielomiesięczne stosowanie laktatora wymaga wymiany niektórych części, w tym między innymi końcówek lejkaTo właśnie końcówki lejka zapewniają szczelność wokół sutka i brodawki, nie wywołując jednocześnie nigdzie nacisku na kanaliki mleczne. Odpowiednio dobrana rozmiarem końcówka lejka gwarantuje odciąganie mleka poprzez delikatne rytmiczne ruchy w piersi, co sprawia, że pierś jest całkowicie i bezboleśnie opróżniana.

Wspierając od pierwszych dni życia swojego dziecka proces karmienia piersią, nie uciekniesz od stosowania laktatora. Dlatego dobrze przemyśl jego wybór, a po zakupie korzystaj z niego wedle informacji umieszczonych na ulotce od producenta. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił nieco problematykę doboru laktatorów i przede wszystkim zwrócił uwagę na konieczność zastanowienia się nad wyborem jeszcze przed porodem. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem o tym, jak korzystać z laktatora.

1 thoughts on “Jaki laktator wybrać?

 1. Julia pisze:

  Bardzo przydatna dawka wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *