Pomocne wskazówki, Porady

Jak przechowywać pokarm naturalny?

Jak przechowywać pokarm naturalny?

Pokarm matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, idealnie dopasowanym do jego indywidualnych potrzeb. Kiedy karmisz piersią przyzwyczajasz się, że mleko zawsze jest odpowiednio ciepłe i gotowe do spożycia dla Twojego dziecka. Ale jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy czy innego typu aktywności, a jednocześnie zechcesz, aby Twoje dziecko nadal korzystało z dobrodziejstw naturalnego pokarmu, będziesz potrzebowała nie tylko laktatora, ale także pomysłu na to, jak przechowywać odciągnięte mleko, tak aby nadal było ono bezpiecznym i pełnowartościowym pokarmem dla Twojego malucha.

Karmienie dziecka odciągniętym mlekiem ma wiele zalet – maluch może korzystać dalej z najzdrowszego dla niego rodzaju pożywienia, Ty w dalszym ciągu utrzymujesz laktację (która niesie ze sobą liczne korzyści dla organizmu kobiety), a jednocześnie nie musisz czuć się ograniczona godzinami karmienia i możesz powrócić do pracy czy rozstawać się z dzieckiem na dłużej. Równocześnie możesz do karmienia zaangażować ojca dziecka – jeśli karmiłaś dotychczas wyłącznie piersią, nie mógł on uczestniczyć w tym akcie. Możliwość podania dziecku butelki będzie dla niego na pewno niezwykłym przeżyciem, wzmacniającym więź z potomkiem.

Opanowanie podstawowych zasad przechowywania pokarmu to podstawa bezpiecznej i udanej kontynuacji naturalnego karmienia. Odciągnięte mleko zawsze przechowuj w czystym, szczelnie zamkniętym pojemniku ze szkła lub plastiku, a wszystkie czynności związane z odciąganiem i przechowywaniem wykonuj starannie umytymi rękami. Wielorazowe pojemniki na mleko muszą być starannie myte i wyparzane w sterylizatorze lub kuchence mikrofalowej – resztki pokarmu to idealna pożywka dla bakterii! Jeżeli masz pojemnik z tworzywa sztucznego, powinien on być bez BPA (bisfenolu A), który jest substancją potencjalnie toksyczną. Bardzo wygodne są laktatory, które od razu odciągają mleko do pojemników, przeznaczonych do przechowywania i mrożenia – nie musimy wtedy zajmować się przelewaniem pokarmu i minimalizujemy jego straty.

 • HIPP Pojemnik na mleko
  HIPP Pojemnik na mleko
  11,99 
 • AKUKU pojemnik na mleko w proszku Blue
  AKUKU pojemnik na mleko w proszku Blue
  11,46 
 • CANPOL BABIES Torebki do przechowywania pokarmu
  CANPOL BABIES Torebki do przechowywania pokarmu
  26,99 
 • WEE BABY Torebki na mleko matki 200ml 25szt.
  WEE BABY Torebki na mleko matki 200ml 25szt.
  42,62 
 • LANSINOH Woreczki do przechowywania pokarmu 50 szt
  LANSINOH Woreczki do przechowywania pokarmu 50 szt
  57,35 

Możesz także używać plastikowych worków do przechowywania pokarmu, jednak należy pamiętać, że są one bardziej podatne na uszkodzenia niż pojemniki o twardych ściankach – mogą pękać lub przeciekać. Dlatego worki umieść na wszelki wypadek w twardym, plastikowym pojemniku na żywność, koniecznie ze szczelną pokrywą. Warto tutaj zwrócić uwagę na pewien praktyczny aspekt – kwadratowe pojemniki łatwiej poukładać w lodówce jeden na drugim i generalnie mogą zajmować one o wiele mniej miejsca niż worki. Mleka nigdy nie przechowujemy w jednorazowych butelkach plastikowych czy w plastikowych torebkach, przeznaczonych do ogólnego domowego użytku. Ważna jest także szczelność opakowań – mleko absorbuje zapachy z lodówki, co niekoniecznie będzie podobać się maluchowi.

Każdy woreczek czy pojemnik opisujemy za pomocą wodoodpornej etykietki i markera – znajdująca się na nim informacja powinna zawierać datę zebrania mleka. Jeżeli pojemnik trafia w miejsce, gdzie jest więcej dzieci (np. do żłobka – tak, w tego typu placówkach masz prawo domagać się, aby Twoje dziecko było nadal karmione Twoim pokarmem!), podpisz je koniecznie nazwiskiem i imieniem dziecka.

Pojemniki powinny być przechowywane z tyłu lodówki lub zamrażarki, gdzie temperatura jest najbardziej stabilna i najniższa – nigdy nie umieszczaj ich na drzwiczkach. Generalnie, pokarm trzymaj z dala od mięsa, jajek i innej tego typu surowej żywności. Jeżeli nie masz chwilowo dostępu do lodówki, możesz skorzystać tymczasowo ze specjalnej torby termicznej.

Najpraktyczniej jest podzielić mleko na porcje wystarczające na jedno karmienie – zwykle jest to ok. 60-120 ml. Możesz także na wszelki wypadek przygotować kilka mniejszych porcji (30-60 ml), które będziesz mogła użyć w sytuacjach awaryjnych, gdy na przykład opóźni się planowane karmienie albo maluch będzie nadal głodny. Takie postępowanie spowoduje zmniejszenie strat i zapobiegnie marnowaniu cennego pokarmu (gdy dziecko nie zje wszystkiego, nie możesz powtórnie zamrażać pozostałości, musisz je, niestety, wyrzucić). I mała powtórka z fizyki J – zamrożona ciecz zwiększa swoją objętość, dlatego nie wypełniaj pojemników po same brzegi.

Wiele mam zastanawia się, czy może dodać świeżo odciągnięte mleko do tego, które już znajduje się w lodówce. Owszem, jest to możliwe, jeśli mieszamy ze sobą wyłącznie mleko zebrane tego samego dnia. Przed dodaniem świeżego pokarmu do wcześniej schłodzonego lub zamrożonego mleka należy jednak dokładnie go schłodzić w lodówce przez co najmniej godzinę. Mleko z piersi jest naturalnie ciepłe i dodanie go do już zamrożonego płynu spowoduje częściowe rozmrożenie tego ostatniego, a tego właśnie należy unikać.

Czas bezpiecznego przechowywania odciągniętego mleka matki zależy przede wszystkim od metody przechowywania. Odnośnie przechowywania świeżo odciągniętego pokarmu obowiązują następujące zasady:

 • Mleko może być przechowywane w temperaturze pokojowej maksymalnie sześć godzin, jednak optymalny czas jego przydatności do spożycia wynosi ok. czterech godzin. Jeśli w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, w żadnym przypadku nie przekraczaj limitu czterech godzin. W pomieszczeniu o temperaturze poniżej 15°C czas przechowywania pokarmu można natomiast wydłużyć.
 • Torba termiczna lub przenośna lodówka z wymiennymi wkładami chłodzącymi sprawia, że czas przechowywania mleka wydłuża się do jednego dnia (24 godz.). Tego typu akcesoria bardzo przydają się, jeżeli odciągasz pokarm poza domem, na przykład w pracy – umieszczenie go w torbie termicznej gwarantuje bezpieczne warunki przechowywania.
 • W tylnej części lodówki możesz przechowywać pokarm w sterylnych i szczelnie zamkniętych pojemnikach trzy do pięciu dni, jednak optymalny czas jego przydatności wynosi właśnie do trzech dni.
 • Zamrażarka wytwarzająca temperaturę -20°C pozwoli nam przechowywać mleko nawet do roku, ale rekomenduje się skrócenie tego okresu do 6 miesięcy. W temperaturze 10-15°C, jak zazwyczaj panuje w lodówkowych zamrażalnikach, mleko możemy trzymać maksymalnie do dwóch tygodni. Ze zrozumiałych względów mleka nie zamrażamy  w szklanych pojemnikach.

Pokarm zamrażamy zaraz po odciągnięciu – im wcześniej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że im dłużej mleko przechowywane jest w lodówce czy zamrażarce, tym większa utrata cennej witaminy C. Trzeba również pamiętać, że mleko matki, odciągnięte w miesiąc po urodzeniu malucha, nie będzie w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby tego samego dziecka, gdy jest ono o kilka miesięcy starsze, i to zarówno pod względem kaloryczności, jak i proporcji składników odżywczych. Dlatego starajmy się, aby czas przechowywania pokarmu był tak krótki, jak to tylko możliwe. Wytyczne dotyczące przechowywania mleka matki mogą się nieco różnić w poszczególnych przypadkach – na przykład gdy maluszek urodził się jako wcześniak, jest chory lub hospitalizowany.

Mleko rozmrażaj zaczynając od tego, którego termin przydatności do spożycia jest najkrótszy. Zamrożony pojemnik umieść w lodówce na całą noc przed planowanym dniem wykorzystania pokarmu. Możesz również delikatnie podgrzać mleko, umieszczając je pod ciepłą bieżącą wodą lub w misce z ciepłą wodą, której temperatura nie powinna wynosić więcej niż 50°C. Nie podgrzewaj zamrożonej butelki w kuchence mikrofalowej lub na kuchence, w wodzie o wysokiej temperaturze. Taki sposób podgrzewania powoduje, że płyn nagrzewa się zbyt szybko – niektóre jego partie mogą być zbyt gorące, a inne – zimne, co grozi poparzeniem dziecka. W ogóle, mleka matki nigdy nie powinno nagrzewać się do temperatury wyższej niż 37°C ani tym bardziej gotować! Niektóre badania sugerują, że szybkie nagrzewanie wpływa negatywnie na przeciwciała zawarte w mleku oraz powoduje dalsze straty witaminy  C, przez co staje się ono mniej wartościowe oraz sprzyja namnażaniu się niebezpiecznych drobnoustrojów. Rozmrożonego mleka nie wolno ponownie zamrażać – jeżeli nie zostanie ono spożyte w ciągu 24 godzin (przechowujemy je w lodówce!), trzeba je po prostu wyrzucić.

Poszczególne porcje mleka rozmrożonego mogą się różnić od tego świeżo odciąganego z piersi – kolor pokarmu zależy od aktualnej diety matki, a zapach i konsystencja także może zmienić się podczas zamrażania. Mleko może także ulec rozwarstwieniu w trakcie przechowywania, dlatego trzeba delikatnie je zamieszać przed podaniem. Jeżeli tylko zmiany nie wskazują na to, że pokarm się zepsuł (to akurat można rozpoznać bez trudu po samym zapachu), możesz nim nadal bezpiecznie karmić Twoje dziecko. Może się zdarzyć, że maluch odmawia jedzenia pokarmu, który był poprzednio przechowywany – rozważ wówczas skrócenie czasu przechowywania.

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że prawidłowo odciągnięte i przechowywane mleko po rozmrożeniu okazuje się być w stanie dyskwalifikującym je do podania – nie jest ono szkodliwe, ale dziecko nie akceptuje jego smaku. Dzieje się tak w przypadku, gdy matka wytwarza mleko bogate w lipazę, enzym lipolityczny rozkładający tłuszcz. W zależności od zawartości lipazy, zjełczały lub mydlany zapach da się wyczuć już na etapie przechowywania w lodówce, niekiedy zaś ujawnia się po rozmrożeniu. Na szczęście, nie zdarza się to często i częściowo można zapobiec temu zjawisku – metodą prób i błędów da się ustalić taki czas przechowywania, po jakim smak mleka będzie jeszcze akceptowalny dla dziecka. Możesz na przykład na początek przygotować zapas na 5 dni, aby upewnić się, że dziecko je wypije.

Dobrym pomysłem jest zamrażanie pokarmu w pojemniku do robienia kostek lodu – najlepiej, żeby był on z pokrywką, ale możemy też opakować go szczelnie w czysty woreczek do mrożonek na czas przechowywania. Tak małe porcje mleka są przydatne dla starszych dzieci, które uczą się jeść pokarmy stałe – w początkowej fazie nauki kaszki czy deserki można mieszać z niewielkimi ilościami naturalnego pokarmu.

Wszystkie te zalecenia mogą z początku wydawać się trudne do opanowania, ale gdy uświadomisz sobie korzyści, jakie Twojemu dziecku przynosi spożywanie pokarmu naturalnego (oczywiście, tego przechowywanego prawidłowo!), poczujesz motywację do ich przestrzegania. A trochę praktyki z pewnością sprawi, że wkrótce poczujesz się mistrzynią zbierania, opisywania, przechowywania i serwowania Twojemu maleństwu Twojego mleka – najdoskonalszego pożywienia, jakie wymyśliła dla niego Natura!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *