Porady, Pomocne wskazówki

Jak korzystać z laktatora?

Jak korzystać z laktatora?

O rodzajach laktatorów, kryteriach wyboru urządzenia oraz kwestiach związanych z zakupem lub wypożyczeniem sprzętu pisaliśmy już w naszych „Poradach”. Dziś zajmiemy się natomiast praktycznymi aspektami korzystania z tego urządzenia, dzięki któremu pokarm naturalny – najzdrowsze pożywienie dla Twojego dziecka – może być odciągany, przechowywany i podawany we właściwym momencie.

Laktatora możemy używać, aby rozładować nawał pokarmu, pobudzić laktację lub przygotować zapas pokarmu, który zostanie podany dziecku z butelki. W tej poradzie skoncentrujemy się raczej na tej trzeciej możliwości, chociaż część informacji będzie także przydatna dla wszystkich mam odciągających pokarm.

Elementarną sprawą przy korzystaniu z laktatora jest dobór odpowiedniego rodzaju lejka. Przy dobrze dobranym rozmiarze:

•             Brodawka nie może ocierać o końcówkę lejka, powodując uczucie dyskomfortu

•             Po odciąganiu nie powinny pojawiać się zaczerwienienia wokół sutka

•             Otoczka i brodawka nie mogą także zmieniać koloru na biały

•             Otoczka powinna zostać częściowo „chwycona” przez lejek (ale nie w całości)

•             Wokół brodawki powinna się znajdować niewielka ilość powietrza

•             Po zakończeniu pracy z laktatorem nie powinnaś mieć poczucia, że pokarm zalega w piersi

Czynność odciągania pokarmu staraj się traktować jako stały punkt Twojego harmonogramu dnia – możesz spojrzeć na nią jako chwilę przerwy od codziennych stresów. Ustal stałą porę dnia, kiedy będziesz to robić – Twoje ciało z czasem dostosuje się z „produkcją” mleka do wybranego przez Ciebie czasu.

Zadbaj, żeby pierwsze sesje z laktatorem odbyły się w domu – będziesz się mniej stresować. Po jakimś tygodniu – dwóch laktacja się ustabilizuje i nie powinnaś mieć problemów z odciągnięciem mleka w innym miejscu (np. gdy wracasz do pracy), o ile będzie ono spokojne i zapewniające odpowiedni poziom prywatności.

Staraj się nie spieszyć – nerwowy pośpiech osłabia wydzielanie pokarmu. Wykonaj kilka relaksujących ćwiczeń oddechowych lub wyobraź sobie coś miłego. Odetnij się od czynników, które mogłyby ci teraz przeszkadzać. Postaraj się mieć wszystko, co potrzebne w zasięgu ręki – możesz zadbać też o dużą ilość napojów (odciąganie pokarmu może zwiększać pragnienie) i jakąś lekką, zdrową przekąskę. Ciepło, na przykład w postaci kompresów na biust czy prysznica tuż przed odciąganiem, zwiększa wydzielanie pokarmu. Zadbaj o to, żeby usiąść wygodnie i zapewnić sobie podparcie dla ramion i pleców.

Jeżeli odciągasz mleko w celu zrobienia zapasu, znajdź porę między karmieniami, która jest dla Ciebie optymalna. Przyjmuje się, że najlepiej robić to rano lub przed południem – wtedy jesteś mniej zmęczona, a pokarm łatwiej płynie. Jeśli natomiast najbardziej komfortową porą dla Ciebie jest wieczór, bo dziecko już śpi, a Ty nigdzie się nie spieszysz – używaj laktatora wieczorem. Dla poprawy laktacji zalecane są sesje odciągania pokarmu po każdym karmieniu w systemie 77-55-33. Oznacza to, że przystawiasz laktator do jednej piersi na 7 minut i do drugiej także na 7 minut, następnie do jednej na 5 i do drugiej także na 5 itd.  – dzięki tej metodzie pobudzisz wydzielanie mleka i zwiększysz jego ilość.

Aby odciąganie przebiegało sprawnie, ważny jest wybór laktatora – na pewno warto zainwestować w najlepszy, na jaki nas stać. Do wyboru mamy laktatory manualne i elektryczne, jedno- i dwufazowe, pojedyncze i podwójne. Mogą mieć one także dodatkowe funkcje – timer, pamięć ostatnich ustawień, końcówkę masującą piersi, regulację szybkości i siły ssania, możliwość transformacji z elektrycznego na ręczny, różne źródła zasilania itd. Pojedyncze modele urządzenia różnią się także od siebie wielkością, wagą i głośnością pracy.

Jeżeli chcemy systematycznie odciągać mleko przez dłuższy czas, kupmy droższy laktator elektryczny. Dobrze jest wybrać cały zestaw, w którym oprócz laktatora znajdziemy też butelki z nakrętkami, konektory i inne akcesoria – przyda się on szczególnie pracującym mamom, które chcą odciągać pokarm, będąc poza domem. Oprócz tego, warto także mieć mały, ręczny sprzęt, którego użyjemy w sytuacji awaryjnej. Do odciągania okazjonalnego wystarczy jakiś tańszy model. Z początkowym nawałem pokarmu albo zwiększeniem ilości pokarmu doskonale poradzi sobie laktator ręczny.

Laktator jednofazowy odwzorowuje tzw. ssanie właściwe, powolne i głębokie, najczęściej posiada regulację siły ssanie. Dwufazowy naśladuje naturalny rytm ssania – najpierw szybki i gwałtowny, później wolny i głęboki, jest też bardziej efektywny, jeśli chodzi o wywoływanie pokarmu.

Jeżeli zależy Ci na czasie, wybierz podwójny laktator, umożliwiający odciąganie pokarmu z obu piersi równocześnie, co skraca czas tej czynności o połowę. Podwójny laktator podnosi również Twój poziom prolaktyny , co powoduje, że Twoje piersi wydzielają więcej mleka – zwłaszcza, jak w środku pozostaniesz spokojna i zrelaksowana.

 

Godnym polecenia uzupełnieniem laktatora jest specjalny biustonosz, który podtrzymuje urządzenie i pozwala mieć wolne ręce, dzięki czemu będziesz się mogła czymś zająć w trakcie odciągania – poczytać, trzymać telefon czy pisać na klawiaturze laptopa. Ewentualnie w tym celu możesz użyć starego, sportowego biustonosza, w którym wytniesz w odpowiednich miejscach otwory, ale na dłuższą metę może się on nie sprawdzić, ponieważ nie gwarantuje skutecznego i wygodnego podtrzymywania urządzenia przy jednoczesnym odciążeniu pleców, jak specjalnie do tego zaprojektowane staniki.

Ubierz się wygodnie, w odzież niekrępującą ruchów i rozpinaną z przodu – sweter lub koszulę. Jeżeli chcesz odciągać mleko poza domem, na przykład w samochodzie, miej przy sobie szal czy chustę, którą się zasłonisz – dzięki temu zyskasz choć minimum intymności.

Mimo, że laktatory dostępne są w wielu wersjach i modelach, a niektóre z nich zaopatrzono w dodatkowe funkcje,  podstawowe zasady użytkowania urządzenia są uniwersalne i warto ich przestrzegać, niezależnie, jaki model laktatora stosujesz. Oto kilka praktycznych porad, które usprawnią cały proces:

•             Pracę z laktatorem zaczynamy od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi oraz zapoznania się z modelem i jego funkcjami.

•             Przed jakimikolwiek czynnościami związanymi z odciąganiem mleka umyj starannie ręce. Upewnij się także, że wszystkie części laktatora są czyste – zwłaszcza, jeśli używasz go kolejny raz z rzędu.

•             Podczas odciągania mleka powinnaś czuć się zrelaksowana – znajdź wygodne, spokojne miejsce (zwłaszcza, jeśli jesteś poza domem). W trakcie odciągania przywołaj obraz swojego dziecka – tak, to działa! Myślenie o maluchu pomaga pobudzić hormony i zwiększa podaż mleka.

•             Przyłóż lejek do piersi. Środek lejka powinien być wycentrowany dokładnie nad brodawką. Źle ułożony lejek może powodować problemy, zwłaszcza w przypadku laktatorów elektrycznych. Przytrzymuj lejek za pomocą kciuka i palca wskazującego, a pierś unieś dłonią. Kluczem do sukcesu jest dobre dopasowanie silikonu do ciała, tak aby krawędź lejka nie uciskała piersi i nie blokowała kanalików mlecznych.

•             Rozpocznij odciąganie. Jeśli używasz laktatora elektrycznego, mleko powinno się pojawić po ok. 2 min. W przypadku laktatora ręcznego może to potrwać  nawet kilka minut. W tym czasie staraj się nadal myśleć o dziecku (możesz też patrzeć na jego zdjęcie czy film z telefonu, wąchać zapach ubranka lub słuchać nagrania głosu malucha). Pomoże Ci też relaksująca muzyka albo coś do czytania – czekanie, aż mleko się pojawi i wpatrywanie się w puste butelki paradoksalnie powstrzymuje przepływ pokarmu.

•             Odciąganie pokarmu nie powinno boleć, ale pierwsze kilkanaście sekund możesz czuć niewielki dyskomfort, gdy brodawki piersiowe zaczynają pracować. Podczas wypływu mleka z piersi może także pojawić się uczucie mrowienia.

•             Gdy mleko się pojawi, manualnie odciągaj pokarm w nierównomiernym rytmie, symulującym ruchy ssące dziecka. Jeśli masz laktator elektryczny, być może jest on zaopatrzony w funkcję dostosowywania prędkości. W innym przypadku reguluj tempo sama, dbając o jego zróżnicowanie. Urządzenie powinno pracować z prędkością, która jest efektywna, ale jednocześnie komfortowa – cały proces czasem powoduje poczucie dyskomfortu, ale nie powinien powodować bólu.

•             Podciśnienie musisz dostosować do własnych potrzeb – pomoże Ci w tym funkcja Maximum Comfort Vacuum, w którą są zaopatrzone niektóre laktatory. Określisz w ten sposób najwyższe podciśnienie, jakie możesz tolerować, nie czując bólu czy niewygody.

•             Co pięć minut zmieniaj pierś. Na każdą z nich przeznacz łącznie ok. 15 min. pracy laktatora. Większość kobiet stwierdza, że piersi nie wydzielają mleka z jednakową efektywnością – jest to zjawisko jak najbardziej prawidłowe.

•             Delikatne masowanie piersi podczas dociągania ułatwia przepływ pokarmu i zwiększa uczucie komfortu, które z kolei powoduje większy napływ mleka. Niektóre laktatory zaopatrzone są w specjalną końcówkę masującą, która delikatnie stymuluje pierś podczas odciągania.

•             Gdy skończysz, zdejmij delikatnie lejek z piersi. W przypadku laktatora elektrycznego, wyłącz urządzenie, gdy poczujesz, że przepływ mleka spowalnia.

•             Ostrożnie odkręć butelkę od laktatora i zamknij ją za pomocą zakrętki.

•             Wszystkie części laktatora, które miały kontakt z Twoją piersią lub mlekiem umyj w ciepłej wodzie z mydłem i ułóż na czystej powierzchni do przeschnięcia. Elementy, które się do tego nadają, wysterylizuj. Niedoczyszczony odciągacz z resztkami pokarmu jest potencjalnym źródłem wielu groźnych bakterii.

•             Mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej przez cztery do sześciu godzin. Wiele kobiet woli umieścić je w lodówce od razu – w warunkach chłodniczych  można je przechowywać do 24 godzin. Więcej o informacji przechowywaniu mleka znajdziesz w poradzie „Jak przechowywać pokarm naturalny?”

•             Przy odciąganiu pokarmu warto uzbroić się w cierpliwość – wyniki mogą być na początku niezbyt zadowalające, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Pamiętaj, że największą przeszkodą w efektywnym odciąganiu pokarmu są pośpiech, stres, napięcie, poczucie bycia pod presją, zmęczenie, brak dostatecznej wprawy i odwodnienie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *