Porady, Pomocne wskazówki, Zdrowie i rozwój dziecka

Jak dobrać pieluszkę do potrzeb dziecka?

Jak dobrać pieluszkę do potrzeb dziecka?

Pieluszki pojawiają się w wieku dziecka natychmiast po urodzeniu i towarzyszą mu, zanim nie nauczy się korzystać z nocnika czy toalety, co zwykle następuje koło 18-24 miesiąca życia. Szacuje się, że zużyje ono ponad 3 tys. sztuk pieluch jednorazowych przy oszczędnym używaniu (choć oczywiście jest to sprawa indywidualna). Dlatego też wybór odpowiedniej pieluchy wydaje się dość istotny – podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby trafić na swój pieluszkowy ideał.

Jak naprawdę wygląda pieluszka?

W dzisiejszych czasach rynek zdominowały bardzo wygodne w użyciu pieluszki jednorazowe, ale coraz więcej rodziców zastanawia się, jakie materiały wykorzystano do ich produkcji i czy są one bezpieczne. W odpowiedzi na to wielu producentów zaczęło w swoich wyrobach stosować coraz bardziej ekologiczne i biodegradowalne komponenty. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej marki, warto dowiedzieć się, jak skonstruowana jest przeciętna pieluszka i co warto wiedzieć na jej temat. Standardowa „jednorazówka” składa się z trzech warstw:

 • Wewnętrzna warstwa wierzchnia – znajduje się w bezpośrednim kontakcie ze skórą dziecka, dlatego też materiał, z jakiego została wykonana, ma kluczowe znaczenie. Powinien on być delikatny, miękki i przyjemny w dotyku. Niekiedy jest on nasączony balsamem pielęgnująco-ochronnym, który dodatkowo zabezpiecza skórę przed kontaktem z wilgocią.
 • Wkład chłonny – ma nie tylko pochłaniać płyny, ale także zapobiegać ich ponownemu „wyciśnięciu” na skórę, gdy dziecko porusza się i naciska na pieluszkę. Dlatego też większość pieluch posiada wkład chłonny wykonany najczęściej z miazgi drzewnej (celulozy) lub materiałów na bazie skrobi pszenicznej lub kukurydzianej, który odciąga płyn od skóry, uzupełniony o specjalne kryształki (tzw. Super Absorbent Polymer). Występuje on również pod nazwami: hydrożel, poliakrylan sodu, absorbent poliakrylanowy, polimer superchłonny itd., a jego zadaniem jest związać substancje płynne do postaci żelu i zatrzymać je z dala od skóry dziecka. Te drobne kryształy, ukryte wewnątrz pieluchy, są niesamowicie chłonne, potrafią związać płyn o masie 300 razy większej niż ich własna masa i to właśnie dzięki nim pupa pozostaje sucha, nawet gdy pieluszka wypełniona jest zawartością. SAP jest stosunkowo niedawnym wynalazkiem, w pieluszkach stosuje się go od l.80’ – początkowo jego wpływ na zdrowie dziecka budził obawy, ale w świetle aktualnych badań nic nie wskazuje na to, aby miał on jakiekolwiek toksyczne działanie. Ponieważ absorbent poliakrylanowy jest produktem ropopochodnym, cały czas trwają badania nad jego bardziej biodegradowalnym odpowiednikiem, pozyskiwanym na bazie naturalnej, roślinnej skrobi.
 • Wodoodporna powłoka zewnętrzna – wszystkie jednorazowe pieluchy z wierzchu zawierają jakiś materiał wodoodporny. Najczęściej jest on wyprodukowany na bazie ropy naftowej lub tworzyw syntetycznych, choć pojawiają się też powłoki bardziej ekologiczne, oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. W dobrych pieluszkach warstwa ta ma strukturę, która umożliwia skórze oddychanie, a jednocześnie skutecznie zapobiega przeciekaniu.

Rozmiar

Na każdej paczce pieluszek znajduje się informacja o rozmiarze, szacowanym najczęściej na podstawie ciężaru dziecka. Ponieważ niemowlęta różnią się pod względem budowy ciała, a pieluchy od różnych producentów mają odmienne kształty i rozmiary, warto więc wypróbować produkty różnych marek i wybrać taki model, który najlepiej dopasowuje się do kształtów malucha. Zwróć też uwagę na zapięcie – być może jeden jego rodzaj okaże się dla Ciebie wygodniejszy niż inne.

Najmniejsze pieluszki typu „newborn” z nr 1 przeznaczone są najczęściej dla dzieci o wadze 2-5 kg. Mają one także specjalne wycięcie na brzuszku, żeby nie urażać gojącego się pępka.

Kolejne rozmiary to:

 • Rozmiar 2 (3-6 kg)
 • Rozmiar 3 (4-9 kg)
 • Rozmiar 4 (7-18 kg)
 • Rozmiar 5 (11-25 kg)

Niektóre firmy wprowadzają jeszcze rozmiary „plus”, które przeznaczone są dla nieco większych maluchów. Kiedy dziecko zaczyna być bardziej aktywne, jego potrzeby mogą się zmieniać – może potrzebować pieluszki, która zapewni mu odpowiedni komfort podczas zabawy i nie będzie przeciekać przy gwałtowniejszych ruchach.

Dla dzieci starszych warto wybrać pieluchomajtki, które zamiast rzepów są zaopatrzone w system gumek, dzięki którym można łatwo zsunąć je i założyć – podobnie jak majteczki. Dzięki temu doskonale sprawdzają się u maluszków, które powoli uczą się już korzystać z nocnika czy toalety.

Pieluszka idealna

 • Istnieje kilka cech pieluchy, na które zwracają uwagę rodzice i na które na pewno zwróciłyby uwagę dzieci, gdyby to one miały możliwość wyboru. A oto mały przewodnik, który pomoże Wam dokonać zakupu:
 • Najważniejszą cechą pieluchy jest dobra chłonność – skóra dziecka w kontakcie z wydzielinami może ulec bolesnym odparzeniom, dlatego też pieluszka skutecznie zatrzymywać wilgoć daleko od skóry i zapewniać długotrwałe poczucie suchości. Jest to ważne szczególnie w nocy, ponieważ zapewnia maleństwu spokojny sen.
 • Pieluszka powinna idealnie dopasowywać się do ciała dziecka, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom w postaci przecieków. Dobrym rozwiązaniem są elastyczne mankiety przy nogach, które pomagają utrzymać zawartość na miejscu.
 • Liczy się także komfort i wygoda malucha – zbadaj pieluszkę ręką i od razu zdyskwalifikuj te produkty, które wydają Ci się twarde, sztywne i niemiłe w dotyku. Sprawdź także, czy dobrze dopasowana pielucha nie zostawia odgnieceń na ciele dziecka.
 • Rzepy powinny łatwo się rozpinać i być więcej niż jednorazowego użytku – po rozpięciu pieluszki i sprawdzeniu, czy dziecko ma sucho, powinnaś być w stanie zapiąć ją ponownie.
 • Z wiekiem dziecko staje się coraz ruchliwsze – zwróć uwagę, czy pieluszka ma elastyczne wstawki po bokach i z tyłu, które dopasują się do ciała i zapobiegną przeciekom, nawet gdy maluch będzie intensywnie pełzał i chodził.
 • Słuchaj opinii znajomych, ale nie polegaj na nich całkowicie – często pieluszka, która wspaniale sprawdza się u jednego dziecka nie służy innemu. Najlepszą metodą doboru pieluszki jest metoda „prób i błędów”.
 • Cena ma znaczenie. Pieluchy w większym rozmiarze są z reguły droższe niż te w mniejszym, ale u starszego dziecka zmienia się je rzadziej. Najbardziej miarodajne jest przeliczenie kosztów na sztukę, nie na opakowanie. Często ten sam rodzaj pieluch w dużym opakowaniu kosztuje mniej niż w małym – i wcale nie musisz dźwigać wielkich paczek, ponieważ zamawiając je w sklepie internetowym, otrzymasz je „pod drzwi”.

Co dla alergika?

Części składowe pieluchy wykonane są z dość zróżnicowanych substancji i mogą różnie wpływać na skórę dziecka – szczególnie jeśli maluch ma skłonność do podrażnień, atopii czy alergii. Istnieją kilka substancji, których w tym przypadku należy unikać, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia problemów skórnych – należą do nich: chlor, barwniki, substancje zapachowe, balsamy i inne. Wprawdzie wszystkie znajdujące się na rynku produkty spełniają odpowiednie normy, a zawarte w nich substancje chemiczne występują w ilościach bezpiecznych dla zdrowia, ale skoro Twoje dziecko będzie nosić pieluchę przez co najmniej kilkanaście najbliższych miesięcy i to w systemie niemalże 24/7, trudno przewidzieć, jak zareaguje na to jego skóra. Dlatego też warto testować rożne produkty i szukać optymalnych rozwiązań. Często dobre efekty przynosi ograniczenie użycia pieluch z substancjami takimi, jak:

 • Chlor – używa się go jako substancji wybielającej. W procesie bielenia pozostawia on śladowe ilości związków chemicznych, zwanych dioksynami, którym przypisuje się toksyczne działanie (ich toksyczność jest wciąż przedmiotem sporu między naukowcami – być może, w niektórych przypadkach mogą wywoływać wysypkę na skórze). Na szczęście, na wybielanych chlorem pieluchach występują one w naprawdę znikomych ilościach – mimo to, większość rodziców wychodzi z założenia, że lepiej „dmuchać na zimne” i na wszelki wypadek unika chloru. Obecnie istnieje dla niego budząca mniej wątpliwości alternatywa – wybielanie aktywnym tlenem.
 • Środki zapachowe – są czasami używane w jednorazowych pieluszkach, w celu zamaskowania nieapetycznego zapachu. Delikatne, starannie przebadane kompozycje zapachowe z reguły nie powodują żadnych szkód, jednak niedojrzały organizm niemowlęcia jest bardzo wyczulony na wszelkie substancje chemiczne – mogą one wywołać u niego wysypkę lub nawet objawy oddechowe. Prawo zezwala producentom na nieujawnianie składu kompozycji zapachowych, więc nigdy nie wiadomo, jakie syntetyczne substancje znalazły się w ich składzie. Dlatego też, gdy maluch ma problematyczną skórę, lepiej nie narażać go na kontakt ze środkami zapachowymi, skoro nie ma takiej potrzeby i sięgać po produkty nieperfumowane.
 • Balsamy – stosuje się w je pieluszkach w celu dodatkowej ochrony skóry przed kontaktem z wilgocią, jednakże gdy dziecko na co dzień zmuszone jest używać kosmetyków hipoalergicznych, warto sprawdzić, czy balsam w pieluszce także jest hipoalergiczny albo wybrać produkt bez tego typu dodatków.
 • Barwniki – pojawiają się na kolorowych wzorach na zewnętrznej stronie pieluchy, w mankietach na nogi i na rozciągliwej gumie przy pasku. Mogą one czasami powodować reakcje alergiczne – zwłaszcza tam, gdzie barwnik ma kontakt ze skórą dziecka. Niektórzy producenci deklarują używanie bezpiecznych barwników hipoalergicznych, choć w przypadku skóry bardzo wrażliwej rozsądniej byłoby z nich zrezygnować w ogóle lub wybrać takie modele, w których kolorowe elementy nie będą miały bezpośredniego kontaktu ze ciałem dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem dla maluszka z problemami skórnymi będą pieluszki z adnotacją: hipoalergiczne i rekomendacjami stosownych instytutów – w ten sposób zyskasz pewność, że nie zawierają one żadnej substancji, której stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii.

Mamy świadomość, że oprócz pieluszek jednorazowych ciekawą opcją są także pieluchy wielorazowego użytku – nie wspomnieliśmy o nich w tej poradzie, ponieważ temat wydał się nam na tyle interesujący, że wkrótce przygotujemy oddzielny materiał, poświęcony wyłącznie pieluszkom wielorazowym.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem o tym jak powinien spać noworodek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *