Karmienie dziecka, Porady

Czym jest nawał pokarmu? Ile trwa i jak sobie z nim poradzić?

Czym jest nawał pokarmu? Ile trwa i jak sobie z nim poradzić?

karmieniem piersią łączy się zjawisko nazywane nawałem pokarmu, czyli nawałem mlecznym. Jest to stan fizjologiczny zachodzący w organizmie kobiety w czasie laktacji. W jego trakcie gwałtownie wzrasta wytwarzanie pokarmu w piersiach.

Jakie są objawy nawału pokarmu? W jego trakcie piersi stają są powiększone, ciężkie, napięte, a nawet zdecydowanie cieplejsze niż zwykle. Odczuwalne jest uczucie przepełnienia piersi. W ciągu pierwszych dwóch tygodniu po porodzie reguluje się poziom produkcji mleka w piersiach. Ssące pierś niemowlę, pobudza wydzielanie prolaktyny hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Z czasem nawał pokarmu ustaje, a piersi produkują mleko w ilości odpowiadającej potrzebom noworodka.

Niestety nawał mleczny może powodować dyskomfort zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Przepełnienia piersi i napięte brodawki utrudniają dziecku ssanie. W tym czasie również mama może mieć gorsze samopoczucie.

Pamiętać należy, że nawał pokarmu jest zupełnie naturalnym fizjologicznym zjawiskiem, świadczy o tym, że laktacja przebiega prawidłowo. W tym czasie trzeba odpowiednio dbać o piersi, aby nie powstał obrzęk piersi, zastój pokarmu, czy też inne problemy z piersiami, a nawet ograniczenia związane z karmieniem dziecka.

Nawał pokarmu — kiedy się pojawia?

Jak długo trwa nawał pokarmu? Nawał pokarmu pojawia się najczęściej między 3 a 6 dobą po porodzie u kobiet rodzących naturalnie, natomiast przy cesarce dopiero w 6 dobie. Niestety mleko z piersi wypływa nie tylko podczas karmienia, ale również pomiędzy karmieniami, co nazywane jest samoistnym wypływem mleka, dlatego warto mieć i stosować wkładki laktacyjne, dzięki którym unikniesz zabrudzenia bielizny i odzieży, a co za tym idzie dyskomfortu z tym związanego. Wkładki laktacyjne wchłoną nadmiar pokarmu. Warto pamiętać o nich częstej zmianie, zwłaszcza w sytuacji, gdy obserwujesz silne wypływanie pokarmu z piersi.

Nabrzmiałe piersi sprawiają noworodkowi sporo trudności z prawidłowym uchwyceniem brodawki, co może doprowadzić do rozdrażnienia, płaczu, a nawet niechęci do ssania piersi. Ponadto zbyt intensywne wypływanie mleka z piersi, może wywoływać trudności z połykaniem pokarmu oraz krztuszeniem się noworodka.

 • DODIE Cienkie wkładki do biustonosza - dzienne 50 szt.
  DODIE Cienkie wkładki do biustonosza – dzienne 50 szt.
  44,00 
 • DODIE Cienkie wkładki do biustonosza
  DODIE Cienkie wkładki do biustonosza
  35,45 
 • DODIE Cienkie wkładki do biustonosza - nocne 30szt
  DODIE Cienkie wkładki do biustonosza – nocne 30szt
  35,45 
 • DODIE Ochraniacze brodawek sutkowych 2 szt.
  DODIE Ochraniacze brodawek sutkowych 2 szt.
  35,92 
 • WEE BABY Silikonowa nakładka na sutki
  WEE BABY Silikonowa nakładka na sutki
  11,04 

Sprawdzone sposoby karmienia piersią noworodka w trakcie nawału pokarmu

W karmieniu piersią w pierwszych dniach życia noworodka ważny jest rytuał, czyli sposób, w jaki powinno odbywać się karmienie piersią, zwłaszcza podczas nawału pokarmu. Przed karmieniem ważne jest odciąganie pokarmu, a tak naprawdę jego niewielkiej ilości elektrycznym lub ręcznym laktatorem, do momentu odczucia ulgi, co sprawi, że maluch będzie mógł ssać pierś bez żadnych niedogodności. Ponadto karm dziecko zawsze z jednej i drugiej piersi. Pamiętaj, aby nie odciągać pokarmu nigdy po karmieniu, ponieważ wtedy pobudzisz jeszcze laktację, a nie ustabilizujesz jej.

Laktator ręczny odciąga mleko za pomocą wajchy, która wytwarza podciśnienie, niestety wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu przez mamę. Natomiast laktator elektryczny działa automatycznie, odwzorowując naturalny rytm ssania dziecka. Laktator może łagodzić nawał pokarmu lub pobudzić laktację.

Dla ułatwienia przepływu mleka z nabrzmiałych piersi tuż przed karmieniem można wziąć ciepły prysznic lub zastosować ciepłe okłady. Pod wpływem ciepła przewody mleczne rozszerzą się, a znajdujące się w nich mleko wypływa swobodnie, a kanaliki mleczne się nie zatykają.

Również pozycja podczas karmienia piersią może mieć ogromny wpływ na komfortowe opróżnianie piersi przez dziecko, tutaj polecane jest karmienie spod pachy. Warto też zmieniać pozycje, co pozwoli uniknąć zatykania się kanalików mlecznych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związanie ze stanem piersi lub prawidłowym karmieniem noworodka skonsultuj się z lekarzem pediatrą, położną lub specjalistą laktacyjnym.

Kim jest specjalista laktacyjny?

Specjalistą laktacyjnym, czyli doradcą laktacyjnym w Polsce może być położna, pielęgniarka lub lekarz, każda z tych osób w trakcie kształcenia podyplomowego poszerzała wiedzę o laktacji, jej prawidłowym przebiegu, problemach związanych z karmieniem piersią, metodach diagnostycznych i terapii. Taki specjalista posiada potwierdzający umiejętności certyfikat nadawany przez Centrum Nauki o Laktacji. Certyfikat otrzymuje się po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Podczas porady laktacyjnej specjalista zbierze wywiad, zbada dziecko, w tym jego jamę ustną a szczególnie umiejętność ssania, kolejno mamę, będzie obserwować moment przystawiania do piersi i karmienie, następnie oceni skuteczność karmienia i poziom laktacji, udzieli odpowiedni na nurtujące mamę pytania, doradzi i udzieli niezbędnego wsparcia.

Czego unikać przy nawale pokarmu?

We wcześniejszej części artykułu wspominaliśmy o tym, że drobny masaż może nam pomóc. To, o czym musicie jednak pamiętać, to prosty fakt, że nie można tego masażu wykonywać zbyt zdecydowanie i energicznie. W takim przypadku prosicie się o skutek całkowicie odwrotny od tego zamierzonego.

Istotne jest tu przede wszystkim, by zachować spokój, co jest podstawowym działaniem, tak przy nawale pokarmu, jak i każdym innym problemie związanym z laktacją. Wasz spokój ducha wpływa na samopoczucie dziecka, a dodatkowo sam proces jest tu przecież związany z produkcją oksytocyny i prolaktyny. Gdy pojawiają się zbędne nerwy, ten proces jest powstrzymywany, często całkowicie hamowany. Zaburzenie laktacji i brak wypływania pokarmu przełoży się automatycznie na noworodka, który natrafi na problemy ze ssaniem.

Nie możecie także same kończyć nawału pokarmu, co spotykaliśmy wcześniej, widząc przykładowo wiązanie piersi bandażem. Może to prowadzić do konkretnej katastrofy, a tego przecież chcemy uniknąć. Jeśli piersi pozostają waszym zdaniem twarde i bolesne zbyt długo, a skóra dodatkowo się przy nich zaczerwieni, koniecznie zgłoście się do lekarza. Szybkie działania nie tylko przyniosą wam ulgę, ale zapewnią też spokój, który teraz będzie na wagę złota.

Objawy zastoju pokarmu

Omawiając czym jest nawał pokarmu trzeba wspomnieć również o czymś, co towarzyszy często temu zjawisku, czyli zastój pokarmu.

Zastój pokarmu, czyli zator, to nic innego jak zablokowanie przewodów mlecznych. Może do niego dojść przy niedokładnym opróżnieniu piersi, podczas niewłaściwej techniki przystawiania dziecka do piersi, a nawet przy nieodpowiednim dobraniu zbyt ciasnego lub z fiszbinami biustonosza.

Do objawów zastoju pokarmu należy zaliczyć zaczerwienienie piersi, obrzęk piersi, ostry ból, gorączkę, pojawiające się dreszcze, a także to, że pokarm nie wypływa swobodnie z piersi. Dla opanowania zastoju mlecznego należy przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, stosować ciepłe okłady, okłady z liści kapusty lub brać ciepły prysznic.

W walce z zastojem pokarmu można sięgać po zimne okłady układane na piersiach tuż po karmieniu. Niskie temperatury znacznie spowalniają produkcję pokarmu. Kompres żelowy, zwilżona szmatka lub pieluszka będą wystarczające.

Wróćmy jeszcze na chwilę do sposobu powiązanego z liśćmi kapusty. Schłodzone liście kapusty działają kojąco na piersi, a sam sok z kapusty ma działanie ściągające i przeciwzapalne. To nie żart, a naprawdę sprawdzona i skuteczna metoda.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o tym, jak zatrzymać laktację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *