Porady, Karmienie dziecka

Kiedy nowa butelka?

Kiedy nowa butelka?

Zastanawiacie się, kiedy wymienić butelkę dla malucha? Teraz poznacie odpowiedź na to pytanie!

Podstawowym, prozaicznym powodem jest wymiana na większą pojemność wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Zaczynamy od małych butelek o pojemności zwykle około 120 ml, czasami potrzebna jest jeszcze mniejsza wersja. Rekordzistą pod względem rozmiaru jest butelka Dr Brown’s dla wcześniaków o pojemności 60 ml. Stopniowo, gdy nasz maluch rośnie, jednorazowa porcja pokarmu nie mieści się w takich małych butelkach i zaczynamy używać butelek o pojemności ok. 150-200 ml, a następnie największych o pojemności ok. 300 ml. Górną granicę wyznacza tutaj butelka Tommee Tippee o pojemności 340 ml . Niewiele mniejsze są butelki Avent o pojemności 330 ml.

Na pewno bezwzględnie należy wymienić butelkę wtedy, gdy są na niej widoczne jakiekolwiek uszkodzenia. Do takich możemy zaliczyć: pękniecie – nawet gdy nie powoduje przeciekania, zarysowania często powodowane myciem zbyt twardą szczotką, zabrudzenia, których nie można domyć, wszelkie przebarwienia, zmętnienia itp. Wszystkie z wymienionych czynników wpływają na uszkodzenie struktury powierzchni butelki, co powoduje zagnieżdżanie się w jej porowatej strukturze drobnoustrojów oraz ich namnażanie.  Jakie są tego konsekwencje dla małego dziecka? O tym chyba nawet nie trzeba wspominać.

Z pewnością butelki szklane są bardziej odporne, ale nie należy zapominać, że one również się zużywają – choć nieco wolniej niż te plastikowe. Dlatego warto okresowo przyjrzeć się butelce i spokojnie ocenić, czy na pewno nie wymaga wymiany na nową.

Zużywanie się butelki jest głównym powodem, dla którego nie powinno się kupować dużej wersji dla małego dziecka. Pozornie daje to oszczędność pieniędzy, ale należy pamiętać, że proces karmienia trwa zwykle wiele miesięcy. Kupując np. butelkę 300 ml dla noworodka mamy przede wszystkim rzecz zbyt dużą  i nieporęczną dla takiego malucha, a ponadto, kiedy dziecko po upływie np. roku zacznie jeść większe porcje, to butelka (szczególnie plastikowa) może być tak zużyta, że będziemy musieli ją i tak wymienić. W rezultacie  zamiast oszczędności będziemy używać za dużej i nieporęcznej butelki dla nowo urodzonego malucha przez rok, a potem i tak kupimy drugą.

Szeroki wybór butelek dla maluchów znajdziecie tutaj: https://mlekolandia.pl/c-butelki-do-karmienia.

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o karmieniu mieszanym – pierś i butelka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *