Porady, Karmienie dziecka

Jak wybrać butelkę idealną?

Jak wybrać butelkę idealną?

Jak wybrać butelkę idealną?

Butelka dla niemowlaka jest niezbędnym elementem jego wyprawki, choć niekoniecznie musi pojawić się na samym początku, gdy dziecko karmione jest w sposób naturalny. Wprawdzie niektórym mamom udaje się przejść z etapu karmienia piersią od razu do kubeczka, w którym podaje się maluchowi mleko i różne napoje, ale nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Nawet w przypadku dzieci karmionych piersią, dobrze dobrana butelka przyda się, gdy mama powróci do aktywnego trybu życia i zechce podawać dziecku mleko odciągnięte z piersi, a także do podawania mleka modyfikowanego dla dzieci, jeśli zdecydujemy się na nie na pewnym etapie.

Przy wyborze butelki przede wszystkim, należy się zastanowić, z jakiego surowca zostały one wykonane. Do wyboru kilka materiałów, a każdy ma swoje zalety i wady.

1)      Plastik jest lekki, wytrzymały i nie ulega stłuczeniu. Nie jest jednak tak trwały jak szkło, szybciej traci przejrzystość i estetyczny wygląd, dlatego też częściej należy je wymieniać. Są tańsze niż inne rodzaje butelek i łatwo dostępne. Pamiętajmy także, że starsze butelki plastikowe, wyprodukowane przed 2012 roku mogą zawierać bisfenol A (BPA), substancję chemiczną używaną do utwardzania plastiku – gdy starsza siostra lub przyjaciółka podaruje nam niewykorzystany zapas butelek, sprawdźmy ich skład.

2)      Szkło jest bardzo trwałe i higieniczne, można je sterylizować przez gotowanie. Bardzo długo zachowuje estetyczny wygląd. Jest jednak cięższe od plastiku, bardziej śliskie (co ma znaczenie, gdy maluch samodzielnie korzysta z butelki – choć czasami spotyka się szklane butelki z silikonowymi nakładkami, które ułatwiają trzymanie ich w dłoni). Do wad szkła należy także jego tłukliwość.

3)      Butelki silikonowe są zdecydowanie mniej popularne niż te wymienione powyżej. Są one lekkie, niełamliwe, nie zawierają BPA i często są dostępne w wersji miękkiej. Do ich wad należy wyższa cena, trudniej także je kupić.

4)      Butelki ze stali nierdzewnej są lekkie, nietłukące, wolne od BPA i bardzo wytrzymałe, ale podobnie jak silikon, są butelki droższe i gorzej dostępne.

Butelki dla niemowląt posiadają także wachlarz kształtów. Te tradycyjne są smukłe i lekko zaokrąglone na dole i na górze. Wiele modeli ma ergonomiczny kształt, dopasowany do dłoni kształt czy nachyloną szyjkę – ułatwia to ich trzymanie i podawanie niemowlęciu. W ofercie wielu producentów znajdziemy butelki z szeroką i wąską szyjką. Te pierwsze mogą nalewanie do niej płynów, łatwiej je także utrzymać w czystości. Dobrze sprawdzają się nie tylko przy mleku i napojach, ale także przy podawaniu kaszek i dań półpłynnych – można z niej także wybrać jedzenie łyżeczką. Te drugie sprawdzają się do napojów, są też poręczniejsze. Wybierając butelkę, przyjrzyjmy się posiadanym już akcesoriom, a konkretnie – uchwytom przy wózku czy foteliku samochodowym – jaki kształt będzie tam pasował najlepiej?

Rozmiar butelek bywa różny – przeważnie od 125 do 330 ml. Wielu rodziców myśli, że większa butelka posłuży dłużej, ale nie jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Po pierwsze, butelka prawdopodobnie zużyje się i będzie do wymiany, zanim maluch będzie potrzebował bardziej pojemnej wersji, po drugie – dziecku na początek będzie wygodniej trzymać mniejszy model.

Dla Waszego dziecka największe znaczenie będzie miał smoczek, który będzie miał decydujący wpływ na komfort karmienia. Najczęściej do jego produkcji używa się dwóch rodzajów tworzyw – lateksu i silikonu. Smoczki lateksowe są bardziej miękkie i elastyczne, ale zdecydowanie mniej wytrzymałe niż lateks. Łatwiej ulegają deformacjom, starsze dziecko może je próbować przegryźć. Będący naturalnym tworzywem lateks ma charakterystyczny posmak i zapach, może także wywoływać alergie. Silikon nie alergizuje, zawsze pozostaje bezwonny i bezsmakowy, jest także bardziej wytrzymały i mniej podatny na odkształcenia. Jednocześnie tworzywo to jest twardsze i mniej rozciągliwe od lateksu.

Tradycyjne smoczki mają kształt dzwonka, ale teraz bardziej popularne stają się te przypominające kopułę, zbliżone kształtem do piersi matki, które dziecko może szeroko objąć ustami, zamiast ograniczyć się do ssania samej końcówki. Smoczki tzw. ortodontyczne  zaprojektowano z myślą o prawidłowym rozwoju podniebienia i jamy ustnej Twojego dziecka i dziąsłach – stosunkowo niedawno pojawiły się smoczki dynamiczne, których końcówka intensywnie „pracuje”, rozciągając się w rytm ruchów dziecka, podobnie jak sutek podczas karmienia naturalnego. Wybór takiego smoczka, uwzględniającego rożne aspekty anatomii dziecka i mechanizm ssania, ułatwia naprzemienne karmienie malucha, który akceptuje i pierś, i zaprojektowaną podobnie do niej butelkę.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy smoczkach, jest ich rozmiar i przepływowość. Rozmiar z reguły zależy od systemu przyjętego przez producenta – najczęściej znajdziemy smoczki +0 m (miesięcy), +3 m, +6 m itd. Należy traktować te oznaczenia jako sugestię, pamiętając, że Twoje dziecko może mieć nieco inne tempo rozwoju i smoczek należy dobrać do jego potrzeb. Z rozmiarem związana jest także przepustowość smoczka – zwykle dzielą się one na wolno-, średnio- i szybkoprzepływowe. Te pierwsze przeznaczone są dla najmniejszych maluchów. Zwróćmy uwagę, że podczas naturalnego karmienia mleko z piersi raczej kapie niż wylewa się strumieniami. Tak też powinien działać smoczek – jeżeli mleko z niego tryska tak, że dziecko nie musi wkładać wysiłku w ssanie albo wręcz się zachłystuje, należy sprawdzić, czy otwór wskutek uszkodzenia nie uległ powiększeniu albo wymienić smoczek na model z wolniejszym przepływem. Wybierając smoczek dla starszego dziecka, które oprócz mleka przyjmuje też inne pokarmy i napoje, kierujemy się zasadą, że im większa przepływowość, tym gęściejszy napój możemy podać. W ten sposób dzielimy smoczki na te do wody i herbatek, mleka i kaszek (z charakterystycznym otworem w kształcie X). Dla rodziców, którzy chcieliby sobie ułatwić życie, zaprojektowano smoczki trójprzepływowe (albo wieloprzepływowe czy zmiennoprzepływowe) – ten model pozwala na samodzielną regulację wypływu pokarmu poprzez obracanie butelki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dostosowywać przepływowość smoczka do potrzeb dziecka.

Dla mam używających laktatora wiele firm opracowało butelki zintegrowane z urządzeniem. Jest to bardzo wygodne i higieniczne rozwiązanie – mleko jest odciągane do pojemników, w których można je przechowywać, zamrażać i rozmrażać, i które po dodaniu smoczka zmieniają się w butelkę. Takie rozwiązanie nie tylko pomaga oszczędzić czas, ale jest też bezpieczniejsze – mleko nie jest przelewane do kolejnych pojemników, co zmniejsza ryzyko, że znajdą się w nim jakieś niepożądane zanieczyszczenia.

Butelka to nie wszystko – możemy ją uzupełnić o różne akcesoria, takie jak sterylizator, podgrzewacz, suszarkę itd. Wybór jest ogromny, ale na początek wystarczy, jeśli nasz podstawowy zestaw do karmienia niemowląt oprócz butelek i smoczków będzie zawierał: szczotkę do czyszczenia butelek dla niemowląt, szczoteczkę do czyszczenia smoczka, delikatny, pozbawiony drażniących detergentów łyn do mycia butelek, kilka lub kilkanaście śliniaczków oraz pieluszki tetrowe (do otarcia buzi lub położenia na ramieniu, gdy nosimy niemowlę „do odbicia”.

Jakie nowe trendy pojawiają się obecnie w związku z butelkami? Ten z pozoru prosty przedmiot wciąż ewoluuje, wraz z rozwojem technologii, a także wiedzy na temat procesu karmienia niemowląt i jego różnych aspektów. Wygląda na to, że producenci nadal inspirują się piersią matki – nie tylko jeśli chodzi o konstrukcję, umożliwiającą precyzyjne odtworzenie naturalnego mechanizmu ssania, ale też o teksturę, kształt i kolor. Udoskonaleniu ulegają także systemy antykolkowe, przeciwdziałające połykaniu powietrza, będącego dla malucha źródłem dyskomfortu w przewodzie pokarmowym – służą temu na przykład specjalne, silikonowe płatki wewnątrz smoczka, zapobiegające jego zapadaniu się. Poza tym, nowoczesne butelki projektowane są z myślą o wygodzie rodziców – zaliczyć tu można na przykład urządzenia ze zintegrowanym podgrzewaczem i systemem utrzymującym ciepło, elementami ułatwiającymi sterylizację w mikrofalówce, pojemnikiem na mleko czy sitkiem umożliwiającym eliminację grudek. Oszczędnych rodziców ucieszą na pewno produkty, które „rosną wraz z dzieckiem” – butelkę przeznaczoną do karmienia najmłodszych możemy za pomocą dodatkowych elementów przekształcić w kubek-niekapek do nauki samodzielnego picia, a potem w zwykły, odkryty kubeczek czy bidon dla starszego dziecka. Wobec tak szerokiego wyboru rodzicom pozostaje tylko ustalić priorytety, czyli zastanowić się, która dodatkowa funkcja ma dla nich dodatkowe znaczenie i wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Na koniec przypominamy, że najważniejszym kryterium wyboru butelki będą zawsze preferencje naszego dziecka. Niektóre maluchy przyjmą każdą butelkę z uśmiechem, inne akceptują określone typy smoczków oraz butelek i wprost odmawiają używania innej marki. Także my, dorośli, możemy woleć jedne butelki od innych – niektórzy rodzice obserwują, że przy użyciu konkretnego modelu butelki ich dzieci mniej cierpią z powodu kolki, gazów i ulewań, dlatego są wierni danej marce. Ważne jest także, żeby butelka nie przeciekała, była łatwa do utrzymania w czystości itd. – problemy te pojawiają się często dopiero w momencie użytkowania. Dlatego nie kupujemy na początek zapasu butelek określonej marki, starając się raczej otworzyć na testowanie różnych produktów. Wybór ułatwią nam także rekomendacje znajomych oraz opinie przeczytane on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *