Zdrowie i rozwój dziecka, Porady

Od pieluszkowego zapalenia skóry po AZS – jak wybrać pieluszki do skóry atopowej, wrażliwej, podrażnionej?

Od pieluszkowego zapalenia skóry po AZS – jak wybrać pieluszki do skóry atopowej, wrażliwej, podrażnionej?

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa, cienka, pozbawiona w pełni rozwiniętej warstwy lipidowej – jej mechanizmy obronne nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane i gorzej radzą sobie z agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie narażone na wystąpienie podrażnień, uczuleń czy bakteryjnych i grzybiczych infekcji są pośladki i okolice intymne. Dzieje się tak z powodu stałego kontaktu tych miejsc z substancjami zawartymi w pieluszce jednorazowej, wilgotnego i ciepłego środowiska, styczności z drażniącymi wydzielinami i braku dostępu powietrza. Skóra staje się zaczerwieniona, piecze i swędzi, czasem pojawiają się infekcje, a dziecko ma widocznie gorsze samopoczucie, jest niespokojne i rozdrażnione – całokształt tych objawów składa się na tzw. pieluszkowe zapalenie skóry. Z powodu tej dolegliwości okresowo cierpi prawie każdy maluch, a w przypadku niemowląt ze skłonnością do alergii i z atopowym zapaleniem skóry (AZS) problemy nasilają się i często mają długotrwały przebieg.

Dlatego też bardzo ważną sprawą staje się wybór pieluchy, która zminimalizuje  ryzyko wystąpienia tego typu objawów. Niektórzy w przypadku schorzeń skórnych zalecają stosowanie pieluch tetrowych, ale należy pamiętać, że detergenty, w których są one prane, także mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Poza tym, nie każdy rodzic jest w stanie zaakceptować takie rozwiązanie – i to z najróżniejszych przyczyn.

Także wśród pieluch jednorazowych bez problemu można wybrać te bezpieczne dla skóry – na pewno warto zdecydować się na nie w przypadku zdiagnozowanego AZS czy alergii. Sprawdzą się one także w przypadku zwykłego pieluszkowego zapalenia skóry. Można wówczas używać ich czasowo, do momentu ustąpienia dolegliwości.

Pieluszka do skóry atopowej, podrażnionej, alergicznej przede wszystkim powinna być wykonana z materiałów umożliwiających skórze oddychanie – stały dostęp powietrza przyspiesza gojenie podrażnień i zapobiega powstawaniu nowych. Ciepłe, wilgotne środowisko, jakie wytworzy się pod szczelną „ceratką”, nie służy skórze, stanowi natomiast istny raj dla drożdżaków, bakterii i grzybów.

Nie bez znaczenia są także materiały użyte do produkcji pieluchy. Surowce ropopochodne, chlor wykorzystywany w procesie bielenia i inne chemikalia, substancja żelująca, barwniki, środki zapachowe czy nawilżające – wszystkie te składniki są potencjalnymi alergenami. Nie każde dziecko zareaguje na nie uczuleniem, ale w przypadku maluchów ze skłonnością do atopii czy alergii oraz mających już podrażnioną skórę, lepiej wybrać pieluszki hipoalergiczne, wykonane w 100% z bezpiecznych składników. Należy do nich na przykład pozyskiwana z drzew celuloza – niealergizująca, umożliwiająca dostęp powietrza, o doskonałych właściwościach chłonnych. Innym wykorzystywanym przez producentów naturalnym składnikiem jest skrobia kukurydziana o wysokiej higroskopijności, która z powodzeniem zastępuje obecny we wkładach żelujących poliakrylan sodu. Certyfikaty, potwierdzające alergologiczne bezpieczeństwo produktu i jego naturalny skład, będą dodatkową rekomendacją podczas dokonywania wyboru.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że pieluszki jednorazowe z naturalnych materiałów są bardzo ekologiczne i w znacznym stopniu ulegają biodegradacji, nie zaśmiecając środowiska naturalnego na kilkaset następnych lat.

Pielęgnując skórę podczas zmiany pieluszki, warto sięgnąć po chusteczki nawilżane, które nie zawierają alkoholu, środków zapachowych i uczulających konserwantów – parabenów. Wskazane są te o fizjologicznym pH, wzbogacone roślinnymi substancjami aktywnymi, jak na przykład naturalny wyciąg z aloesu, ze zminimalizowanym składem. Łagodnie oczyszczą one skórę bez nasilania zmian chorobowych.

Podpowiadamy:

  • Czasami przyczyną kłopotów jest określona marka pieluszek – warto wtedy przetestować inne lub od razu wybrać te najbardziej bezpieczne – hipoalergiczne.
  • Z pieluszek z „uatrakcyjnieniami” – kolorowych, pachnących, z dodatkiem balsamów nawilżających – trzeba w przypadku chorób skórnych zrezygnować. Pamiętajcie, że mniej składników obecnych w pieluszce oznacza mniejsze ryzyko alergii.
  • Podczas zmiany pieluchy pozwólcie dziecku jak najdłużej „powietrzyć” pupę w ciepłym pomieszczeniu.
  • Po oczyszczeniu skóry podrażnionej nie używajcie wszystkich dostępnych środków pielęgnujących – zdecydujcie się na jeden z nich, dobrany odpowiednio do stanu skóry. Równoczesne zastosowanie oliwki, maści i pudru zdecydowanie pogorszy sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *