Porady, Karmienie dziecka

Wprowadzamy jajko do diety dziecka

Wprowadzamy jajko do diety dziecka

Jajko to nie tylko wiele ważnych dla organizmu składników. To także ciekawe urozmaicenie diety, szczególnie dla dziecka, które nie chce jeść mięsa. Jajka zresztą podamy na wiele sposobów, dzięki czemu malec nie będzie mógł narzekać na rutynę. W naszym artykule odpowiemy na pytania powiązane z tematem. Kiedy w ogóle można zmieniać i urozmaicać dietę? Na co zwrócić uwagę przy zakupach i jakich zasad przestrzegać?

Cenne źródło dla dziecka

Jeśli mówimy o jajku, to jest ono bardzo często w diecie pomijane. To ogromny błąd. Dlaczego? Po pierwsze w diecie dziecka zapewni bogate źródło białka, ale też wielu witamin: A, B, D oraz E. Jest także pełne minerałów: magnezu, potasu, fosforu, wapnia, żelaza, chloru, miedzi i cynku. Jakby tego było mało, jajka to również „producent” antyoksydantów, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym oczywiście niezastąpionego Omega-3. Stąd też warto jajko do diety dodać, nie tylko jeśli chodzi o małe dziecko.

Kiedy powinniśmy wprowadzić jajko do menu?

Trendy w tej materii zmieniły się na przestrzeni lat. Swojego czasu do diety wprowadzało się najpierw żółtko. Niemowlak otrzymywał jego połowę. Dopiero w 11. miesiącu jadło się całe jajko. Obecnie jednak wygląda to zupełnie inaczej. Zalecenia żywieniowe mówią nam, że jajko do diety dodać można od samego początku, gdy mówimy o jej rozszerzeniu. Dodatkowo, podaje się od razu całe jajko, bez podziału na żółtko i białko. Niemniej, nadal możecie z takiego rozwiązania korzystać i nie będzie to wpływało na malca negatywnie. Jeśli chodzi o dokładne terminy, dziecko, które karmione jest piersią, może zacząć jeść jajko już po 6. miesiącu życia. Jeśli chodzi o maluszka karmionego mlekiem modyfikowanym, może to być wcześniej. Nie ma w tej materii żadnego złotego środka i klucza. To rodzic decyduje o właściwym momencie, z kolei niemowlę samo wskaże nam, jaka ilość go interesuje.

Czy na jajko można mieć alergię?

Naturalnie, niestety. Białko to bardzo silny alergen. Dlatego też, gdy podacie je maluchowi, należy bardzo stanowczo zająć się kontrolą jego stanu. Przyczyną samej alergii są właśnie białka, stad zdecydowana większość przypadków tego rodzaju bazuje na białku. Warto także wziąć pod uwagę, że w wyniku alergii krzyżowej, gdy malec źle reaguje na jajko, to także pojawia się zagrożenie kłopotów z mięsem z kurczaka. Dotyczy to także gęsi czy kaczki, co wiąże się z podobnym składem.

Objawy alergii należałoby podzielić na cztery standardowe kategorie: układu pokarmowego, oddechowego, skóry oraz oczu. Tym samym stosunkowo łatwo poznać po niemowlaku, czy to ma alergie. Występuje tu biegunka, wymioty, bóle brzucha, pokrzywka, łzawienie, trudność w oddychaniu, katar czy świszczący oddech. Jeśli zatem wasze dziecko wykazuje skłonność do alergii, czas oraz sposób podania jajka do diety koniecznie skonsultujcie z waszym lekarzem.

Jak podawać jajko i na co uważać?

Jajko przyrządzać można na wiele sposobów. Do tego, zaserwujemy je malcu nawet do kilku razy w tygodniu. Śmiało dodacie je do zupy jarzynowej czy robiąc jajecznicę na parze. Jajko zawsze jest dobrym wyborem i jednocześnie swojego rodzaju kołem ratunkowym. Mamy tu na myśli dzieci, które muszą korzystać ze stosunkowo ubogiej diety – są niejadkami. Jednocześnie jajko jest odpowiedzią w sytuacji, gdy stykamy się z niedoborem danego składnika w organizmie malca.

Przed podaniem jajka należy w ogóle zastanowić się nad tym, jakie kupić. Unikajcie tych, oznakowanych trójką. Najlepiej wybierać jedynki oraz zera, czyli te ekologiczne. Przy tym wszystkim sprawdzajcie, czy wybrane przez was jajko nie jest pęknięte. Jeśli tak, należy je odstawić, do środka mogły dostać się bakterie. Samo jajko i tak zawsze umyjcie, bez względu na to, jak ufacie źródłu. Skorzystajcie przy tym z ciepłej czy nawet gorącej wody.

Jednocześnie, nigdy nie zapominajcie, że jajka smażone na tłuszczu do diety wprowadzamy dopiero przedszkolakom! Możecie przy tym nauczyć malca, jak sprawdzać świeżość jajka. Gdy wrzucicie je do zimnej wody, to powinno natychmiast zatonąć. Jeśli wypłynie na powierzchnie, od razu je wyrzućcie. Jego rozbijania moglibyście pożałować ; )

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu na temat, jak zatrzymać laktację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *